Mbula keel - Mbula language

Vikipeedia, Vaba Entsüklopeedia

Pin
Send
Share
Send

Mbula
OmakeelnePaapua Uus-Guinea
PiirkondMorobe provints
Emakeelena kõnelejad
4,500 (2007)[1]
Keelekoodid
ISO 639-3mna
Glottologmbul1263[2]
Keelesfäär34-BFB-aa
See artikkel sisaldab IPA foneetilised sümbolid. Ilma korraliketa toetuse andmine, võite näha küsimärgid, lahtrid või muud sümbolid selle asemel Unicode tähemärki. IPA sümbolite tutvustava juhendi leiate Abi: IPA.

Mbula (tuntud ka kui Mangap-Mbula, Mangaaba, Mangaawa, Mangaava, Kaimanga) on Austroneesia keel rääkis umbes 2500 inimest Umboi saar ja Sakari saar aastal Morobe provints kohta Paapua Uus-Guinea. Selle põhiline sõnade järjekord on subjekt – verb – objekt; Sellel on nimetav – akusatiivne juhtumite märkimise strateegia.

Nimi

Mbula kõnelejad tunnevad oma keele nime väljendamisel tavaliselt raskusi. Ajalooliselt on sellele viidatud kui Mangapile või Kaimangale, kuid Kaimangat peetakse solvava terminina "kogenematu põõsainimese" järgi. Mangap ei ole teadaolevas kasutuses, kuid Mangaaba on Mbula kõlaritele antud nimi Siassi saarlaste poolt. Mbula on ainus teadaolev nimi, mida Mbula kõnelejad ise on kasutanud, kuigi paljud neist pole sellega tuttavad.

Keeleperekond ja päritolu

Mbula on organisatsiooni liige Ookeaniline rühm austroneesia keeli. Algselt pakuti seda välja Siassi perekonna keelerühma liikmeks, mis koosneb keelest, mis ulatuvad alates Karkari saar aastal Madangi provints Uus - Guinea rannikupiirkond, piki Guinea rannikut Finschafen ja üle Uus-Suurbritannia. Kuid uuemad tõendid viitavad sellele, et tegemist on Vitiazi murdeside järeltulijaga. Tema lähimad geneetilised suhted on kilenge ja maleu keel, lähim geograafiline naaber on paapua kovai keel.

Asukoht

Mbula kõlarid asuvad tavaliselt seitsmes külas: Gaura, Yangla, Birik, Marile, Kampalap, Kabi ja Sakar. Need külad asuvad Sakari saarel ja Umboi saare idaosas. Mõlemad saared on mitteaktiivsed vulkaanid ja mõlemad on rikkad ulukite, puidu ja kalade poolest. Asukoht on keelt mõjutanud selles osas, et kalaliikide, kestade, kanuude, võrkude, odade jaoks on palju spetsiifilisi sõnavaraüksusi ja sisestamiseks sisestatakse paar verbi "-pet - välja minema, ilmuma, juhtuma" ja "-le" ", mis kirjeldavad konkreetselt liikumisteid, mis on radiaalselt väljapoole merd või merest radiaalselt sissepoole.

Inimesed ja kultuur

Kolonialismil on olnud Mbula kõnelejate kultuurile õiglane mõju. Misjoniseerimine algas 1884. aastal ja valdav enamus Mbula kõnelejaid identifitseerib end nüüd kristlastena. Mõned traditsioonid on hõimureligioonidelt säilinud, eeskätt nende seas on nõidumine, valge maagia ja ennustamine. Kõnelejate seas eristatakse kahte üldist maagia tüüpi: naborou, kasulik armumaagia, mida paljud noored mehed kasutavad noorte daamide jälitamisel ja yaamba, mingi kergelt hävitav maagia, mida kasutatakse teiste sõimamiseks ja haavamiseks. Kolmas liik, pu, peetakse kõige kurjaks, seda kasutatakse ainult inimeste tapmiseks või puuete tegemiseks.

Keelekontakt

Mangap-Mbula on osa varasemast ulatuslikust piirnevate keelerühmadega kauplemisvõrgustikust, eriti Siassi saarte Ngero keelerühmas, mis moodustas kaubandusvõrgu sõlmpunkti. Seetõttu on umbes 65% Mbula kõnelejatest vähemalt mõnevõrra kakskeelsed Tok Pisin ja mõned 30% räägivad ja mõistavad mõnda Ngerot. Misjoniseerimise ja muude tegurite tõttu oskab 35% rääkida ja kirjutada inglise keelt.

Fonoloogia

Kaashäälikud

The kaashäälik foneemid Mbula väärtused on toodud järgmises tabelis:

Mbula konsonantfoneemide tabel
KahepoolneHambaravi/AlveolaarVelar
Hääletu suuline peatuslktk
Häälega suulised peatusedbdɡ
Häälestatud eelnasaalsed peatusedmbndŋɡ
Hääletu fricatives
Häälestatud fricativesz
Ninadmnŋ
Külgminel
Trillr
Libisebwj

Kaashäälik / b / realiseeritakse kui [β] intervokaalselt. Eelnimetatud peatused vajavad kaht foneetilist üksust, kuid eksisteerivad ühe foneemilise üksusena. Palataalne libisemine / j / käsitletakse morfofoneemilises analüüsis alatult vokaalsena, samal ajal kui labio-veluar libiseb / w / analüüsitakse konsonantselt. Kõik hääletud plosiivid, / p t k /, valikuliselt hääldatakse hääletu nasaalse vabastamise sõnaga lõpuks. Kõik veluarid on ees või taga, sõltuvalt nendega samas silbis kohe külgnevast täishäälikust. / t / palataliseerub hääletuks, laminaalseks, post-alveolaarseks plosiivseks, kui sellele järgneb morfeemi piir ja / i /.

Vokaalid

Mbulal on viis täishäälikute foneemi, nagu on näidatud järgmises tabelis. Foneetiliselt on eesvokaalid ümardamata ja tagahäälikud ümardatud. / i / ja / u / võivad olla lõdvad või pinges ja / e / võib olla pool tihedalt pinges ja pool lahtine. Kõik vokaalid võivad olla lühikesed või pikad, ehkki fonoloogias tõlgendatakse seda pigem kahe vokaali järjestusena kui pikkade täishäälikute foneemide olemasoluna. Kaks kõrget vokaali / i / ja / u / langetatakse veidi, kui neile järgneb / e /, / o /või / a /.

Mbula täishäälikute foneemide tabel
EsiosaKesknetagasi
Sulgeiu
Keskeleo
Avatuda

Häälikute suhtes kehtivad kaks reeglit: eelviimane pikendamine, mis tähendab, et välised teostused võivad olla pikad täishäälikud, samas kui aluseks olev vorm on lühike täishäälik ja epentees, mis tähendab täishääliku sisestamist, kui morfeemi aluseks olev vorm seda ei sisalda. Epentees on regressiivne, mis tähendab, et epenteetsed täishäälikud omandavad ülejäänud kujul esimese täishääliku kvaliteedi. Hääliku pikkus on kontrastne, nagu võib näha järgmistest näidetest:

[molo] - pikk

[moːlo] - sipelga tüüp

[mbili] - koduloom

[mbiːli] - taime uus võsu

[ipata] - 3SG olla raske

[ipaːta] - 3SG loeb

Ülisegmentaalsed

Stressi paiknemine on ennustatav. Enamasti langeb esmane stress eelviimasele silbile.

Silbimustrid

Silp struktuur on tavaliselt (C) V (C). VV võib mõnikord a korral moodustada silbi diftong või pikka vokaali ja silbi struktuuri saab analüüsida kui CCV kui / w / või / j / analüüsitakse kui C.

Ortograafia

Nagu eespool öeldud, on täishääliku pikkus kontrastne. See, mida kirjutataks foneetiliselt järgmiselt: tähistab aa. Kõik pikad täishäälikud on kirjutatud nii. Kõik alveolaarid (/ t /, / d /, / n /, / nd /) on hambaravi-alveolaarid. Ortograafias on neid tähistatud t, d, n ja nd. The / j / heli esindab y. Mbula täielik ortograafia on järgmine:

aeioubdgklmmbnndŋŋglkrstwzy
AEMinaOUBDGKLMMbNNdŊŊgPRSTWZY

Süntaks ja sõnaklassid

Ideaalses grammatikas kuuluks iga klassifitseeriv sõnatüüp ainult ühte kategooriasse ja Mbulas enamasti nii. Järgmises kolmes valdkonnas eksisteerivad aga sõnavormid, mida on raske ühena või teisest välja lüüa:

  1. tegusõnad ja eessõnad
  2. tegusõnad ja määrsõnad
  3. tegusõnad ja pillinimed

Vormi esinemine paljudes vestluskeskkondades võib põhjustada morfoloogiliste tunnuste järkjärgulise kadumise, mis ei ole asjakohased mõnele konkreetsele vestluskeskkonnale, aga ka muude vestluskeskkondade jaoks sobivate tunnuste morfoloogilise kasvu. See võib lõppkokkuvõttes tähendada kas sõnaklassi kategooriate nihet või isegi lihtsalt klassiklasside üldist hallitamist rauaga kaetud kategooriatena.

Tegusõnad ja eessõnad

Prototüüpilised verbid ja prototüüpsed eessõnad eksisteerivad koos kliiniga, mille alguses on verbid, lõpus eessõnad ja keskel mitmekategoorilised sõnatüübid:

  1. subjekti eesliidetega käänatud vormid, mis toimivad süntaktiliselt ainult kui predikaadid lausetes
  2. vormid, mida pole käänatud subjekti eesliidetega, mis toimivad süntaktiliselt ainult lausetes predikaatidena (allpool käsitletud tegusõnadeta tegusõnad)
  3. vormid, millel on potentsiaalselt subjekti kokkuleppe käänded ja mis toimivad süntaktiliselt nii predikaatidena lausetes kui ka seeriakonstruktsioonides (allpool käsitletud eessõna verbid)
  4. vormid, millel pole kunagi käänet ja mis toimivad süntaktiliselt ainult eessõnadena

Tegusõnad ja määrsõnad

Prototüüpilised tegusõnad ja määrsõnad eksisteerivad piki kliini, mille alguses on verbid, lõpus määrsõnad ja keskel mitmekategoorilised sõnatüübid:

  1. käändelised tegusõnad, mis ei esine predikaatlause sees kunagi modifikaatoritena ja ei esine kunagi koosseisus olevates kõrvallauses
  2. käändelised tegusõnad, mis predikaadifraasis ei esine kunagi modifikaatoritena ja võivad esineda kas eelnevas või järgnevas kõrvallauselises kõrvallauses
  3. reflekteerimata verbid, mis predikaatlause sees kunagi modifikaatoritena ei esine, kuid mis võivad esineda kas eelnevas või järgnevas kõrvalluulise kõrvallause predikatsioonis
  4. vormid, mis võivad esineda modifikaatoritena objekti järgses predikaadifraasis või esineda mittekäänduvate verbidena kõrvuti asuvas kõrvalluulise kõrvallause predikatsioonis
  5. vormid, mis esinevad vahetult pärast objekti ja ei toimi kunagi predikaatidena kõrvuti asuvas kõrvalluulise kõrvallause konstruktsioonis
  6. vormid, mis võivad esineda vahetult pärast predikaati ja ei toimi kunagi predikaadina kõrvuti asuvas kõrvalluulise kõrvallause konstruktsioonis

Tegusõnad ja pillinimed

Verbid ja instrumentaalsed nimisõnad ristuvad selle poolest, et teoreetiliselt nendest nimisõnadest tuletatud verbid esinevad identsel kujul. St puudub selge morfoloogiline tuletus, mis võiks näidata, mis suunas tuletis on aset leidnud. Näited hõlmavad järgmist:

didi - sein

-didi - sisse seina

piiluma - mõla

- lükake - aerutama

kor - tööriist pühkimiseks

-kor - selle tööriista abil üles pühkima

ris - joon

-ris - joone tõmbamiseks

Nimisõnad

Mbulas pole süntaktilist vahet nimisõnade ja omadussõnade vahel. Nimisõnu eristatakse süntaktiliselt järgmise kolme tunnuse järgi:

  1. Nad võivad toimida "isoleeritult" (s.o ilma täiendavate süntaktiliste muudatusteta) argumentidena predikatsioonis - omadus, mis eristab neid mittepööratavatest staatilistest verbidest.
  2. Nimisõnade fraasidena toimides esinevad nimisõnad kõigepealt järgmiselt.
  3. Nimisõnade alamklassi eristatakse morfoloogiliselt sellega, et see on kohustuslikult käänatud genitiivsete sufikside komplektiga.

Nimisõnade viidete semantilisi tunnuseid on eriti oluline Mbula nimisõnade morfosüntaktilise käitumise iseloomustamiseks:

  1. inimese referent
  2. animeerima referent
  3. tugev (nimisõna referenti võib vaadelda mõne teise üksust mõjutava protsessi lõppeesmärgina)
  4. konkreetne (nimisõna võib viidata füüsilisele asukohale, kuhu, kus või kust sündmus toimub)
  5. ajaline (nimisõna võib kasutada sündmuse toimumise aja piiritlemiseks)
  6. potentsiaalselt tarbitav (nimisõna referenti võib süüa või juua)
  7. individuaalne / loota (nimisõna referent võib olla keskkonnast hõlpsasti eraldatav ja seda ei saa jagada, muutmata selle olemust / iseloomu)
  8. võõrandamatu genitiiv (üksuse referent on olemuslikult seotud mõne muu üksusega)

Asesõnad

Asesõnad eristavad järgmist inimese / numbri järgi.

  • 1 ainsus
  • 1 kahekordne eksklusiivne
  • 1 kahekordne
  • 1 mitmuses eksklusiivne
  • 1 mitmuses kaasa arvatud
  • 2 ainsust
  • 2 kahekordne
  • 2 mitmus
  • 3 ainsust
  • 3 kahekordne
  • 3 mitmuses

Asesõnad käänduvad ka nimetav, süüdistav, referent ja lokatiivne juhtudel. Enamik asesõnu koosneb algustähest pluss isikunumbri markerist. Asesõnadena toimivate osalejate kodeerimiseks kasutatakse tavaliselt asesõnade nominatiivset seeriat. Demonstratiivseid asesõnu on kolm: ingi (see üks, need need), ina (see üks, need need) ja inga (see üks seal, need seal). Akusatiivsed asesõnad kodeerivad animeeritud osalejaid, kes toimivad objektidena. Referentsed asesõnad kodeerivad praktiliselt kõiki animaate kaldus argument. Lokatiivsed asesõnad tähistavad animaalset asukohta, mille suunas tegevus toimub dünaamilistes predikatsioonides või kus üksus asub. Lokatiivset vormi kasutatakse ka valduse kodeerimiseks. Ülekuulav asesõnad nagu kes, millal, kus tegutsevad asendusmooduses. See tähendab, et küsitava asendi normaalse süntaktilise asendi asemel kasutatakse küsivat asesõna.

Tegusõnad

Tegusõnade iseloomulik süntaktiline funktsioon on tegutseda predikatsioonide peadena, milles need esinevad. Need on määratletud paljude omadustega:

  1. Tavaliselt indekseerivad nad lause subjekti ja numbrit.
  2. Need võivad sisaldada transitiivsust muutvaid eesliiteid.
  3. Need ei pruugi teatud raamides toimida nimisõnafraasi teisendajatena.

Mõtlemata verbid

Mbulas on mitut kategooriat mittetäitvaid verbe:

  1. staatilised kogemusverbid
  2. omadusi kodeerivad statatiivverbid
  3. tegusõnad
  4. aspektverbid

Kõik need mittesõnalised verbid toimivad ainult lausetes predikaatidena. Seega ei saa nad toimida nimisõnafraaside peana ega toimida nimisõnade piiravate muutjatena, kui neid pole relativiseeritud või nominaleeritud. Süntaktiliselt sarnanevad nad käänatud verbidega. Neid eristatakse teistest tegusõnadest vaid morfoloogiliselt.

Kõrvallaused

Põhjus, miks seda klassi nimetatakse määrsõnadeks ja mitte määrsõnadeks, seisneb selles, et Mbula sisaldab suurt hulka sõnu, mis on määratletud muude koostisosade kui nimisõnade modifikaatoritena. Semantiliselt kodeerivad sellised vormid tavaliselt aja, aspekti, viisi ja modaalsuse mõisteid.

Kvantorid

Kvantorid on reflekteerimata vormid, mis esinevad alati nimisõnades, mis järgnevad nimisõnadele, lokatiivsetele / võõrandatavatele genitiivsetele asesõnadele ja omistavatele statatiivsetele nimisõnadele, kuid enne determinante, lokatiivsete / võõrandatavate genitiivide eessõnade fraaside, suhteliste lausete ja demonstratiivide ees. Mbula loendamissüsteem põhineb mõistetel viis ja kakskümmend.

Eessõnad

Eessõnad on üldjuhul reflekteerimata vormid, mis reguleerivad ühte nimisõnaühendi täiendit ja seostavad seda pea või predikaadiga. Mbula kasutab viit kategooria eessõnu:

  1. referents-eessõna -pa-, mida kasutatakse kaldus argumentide jaoks
  2. lokatiivset eessõna -ki- kasutatakse eesmärkide animeerimiseks, mille poole mõni üksus liigub, saitidele, kus mõni üksus asub, ja kehaosadele, mis tajuvad midagi
  3. eessõna -kembei-, mida kasutatakse sarnasuse, sarnasuse või ligikaudse võrdsuse (st sarnase, nagu) väljendamiseks
  4. saateks ja maneeriks kasutatavad komatiivsed ja maneerilised eessõnad -ramaki - / - raama
  5. eessõna verbid, mida käsitletakse allpool

Eessõnad

Need vormid on valikuliselt käändeliste verbide kogum, mis esinevad juhtumimarkeritena toimivates serialiseerimistes. Kuna need serialiseerumised võivad sisaldada ainsuse kolmanda isiku käänet, lähevad nad kõrvale tüüpilisest reflekteerimata eessõnast. Kuid nad säilitavad eessõnade funktsiooni, mis on seotud sõltuva nimisõna fraasi sõnalise peaga.

Meeleavaldused

Mbula meeleavaldused hõlmavad määravaid tegureid, mis esinevad nimisõnades ja mida võib nimetada „lokatiivseks määrsõnaks” - need demonstratiivsed, mis kodeerivad lausetes asukohta. Kuna nende kahe vahel pole morfoloogilist vahet, loetakse nad üheks klassiks.

Komplementaatorid

Komplementaatorid on tähistamata vormid, mis reguleerivad ainult järgmist lauset. Komplementaatori ja sellele järgneva lause kombinatsioon muutub substantiiviks nimisõna või predikaadi fraasis. Mbula sisaldab seitset tüüpi komplementaare:

  1. kokena - muidu (ma ei taha, et see juhtuks)
  2. ole ~ mitte midagi - faktilisuse eelduseta (ma ei ütle, et see on juhtunud)
  3. (ta) kembei - sarnane (ma arvan niimoodi)
  4. mitte midagi - väidetud faktilisus (ma ütlen, et see on midagi, mis on juhtunud või toimub)
  5. ta (u) ~ mitte midagi - eeldatud faktilisus (ma tean, et see on midagi juhtunud ja ma arvan, et sa tead seda ka)
  6. tabe - eeldatav mittefaktaalsus (ma tean, et seda pole juhtunud ja arvan, et teate sellest)
  7. ki - harjumuspärane sündmus (see on selline asi, mis alati toimub)

Ühendused

Mbulas on palju sidesõnu, mis kumbki kodeerivad oma peenelt erinevat tähendust. Kuid kõik sidesõnad jagunevad laias laastus nelja kategooriasse: ajalised, tingimuslikud, põhjuslikud ja disjunktsioonid.

Vahepalad

Mbulas on mitmeid vahejuhtumeid, millel kõigil ei ole keele grammatikas mingit rolli, kuid mis toimivad kõneleja hoiakute ja kavatsuste edastamiseks. Need esinevad alati lause alguses ja sisaldavad järgmisi näiteid:

a - ma tahan midagi öelda - ma tahan midagi - ma kuulen midagi, ma ei tea, mis see onii - ma ei tea lakk - ma tahan teilt midagi küsida - ma ei ole teiega nõus (o) - ma ütlen sa tegid midagi head - ma arvan, et sa oled halb

Morfoloogia

Sõna struktuur Mbula keeles pole keeruline. Seda on vähe käänamine mõlemast nimisõnad ja tegusõnad ja vähe tuletis protsessid. Enamik Mbula keele sõnu on monomorfeemilised. Mitme morfeemilise sõna saab moodustada järgmiste protsesside abil:

  • indekseerimine verbide jaoks isiku ja subjekti arvu jaoks
  • isikule võõrandamatute nimisõnade ja nende genitiivide arvu käänamine
  • reduplikatsioon
  • predikaatide tuletamine nende transitiivsuse suurendamiseks või vähendamiseks
  • liitmine
  • nominaliseerimine

Neid protsesse käsitletakse allpool.

Käändemorfoloogia

Ainus käändevormide tüüp on keeles subjekti isiku ja numbri tegusõnad, isiku jaoks võõrandamatute nimisõnade käänded ja nende genitiivide arv, samuti asesõna isik / arv eristused.

Suuline käände

Tegusõnad indekseerivad lause subjekti ja numbrit tavaliselt järgmiste teemade eesliidetega:

1sg - ang

2sg - ei midagi ~ ku

3sg - i

1pl.inc - t

1pl.exc - am

2pl - k

3pl - ti

Võõrandamatute nimisõnade käände

Mbula sisaldab klassi nimisõnu, mis on kohustuslikult käändunud genitiivsete sufiksidega. "Võõrandamatu'kirjeldab nimisõnade semantilist olemust. See tähendab, et kõnelejate arvates peetakse neid semantiliselt võõrandamatuteks või millekski lahutamatuteks. Näited hõlmavad kehaosi ja pereliikmeid - mõisteid, mis eksisteerivad seoses millegi muuga, just nii, nagu ei saa eksisteerida serva, olemata millegi serv. Järgnevas loendis on genitiiviliited:

gen.1sg - ng

gen.2sg - m

gen.3sg - VnV

gen.1pl.inc - ndV

gen.1pl.inc - jamss

gen.2pl - yom

gen.3pl - n

Asesõna käände

Mbulas asesõnad käänduvad nii esimese, teise ja kolmanda isiku kui ka ainsuse, kahe- ja mitmuse, samuti kaasava ja eksklusiivse esimese isiku kohta. Need muutuvad ka sõltuvalt sellest, kas nad on nominatiivis, akusatiivis, referentsis või lokatiivis. Järgmises tabelis on toodud paradigma üksikasjad:

NimetavSüüdistavReferentKohalik
1SGnioyopiotio
2SGnu ~ niwiupu ~ piwiku ~ kiivi
3SGniipinikini
1DU.INCituru
1DU.EXCniamru
2DUniomru
3DUziru
1PL.INCititipitikiti
1PL.EXCniamjamapiamtiam
2PLniomyompiomtiom
3PLtsintsinpizinkizin

Tuletusmorfoloogia

Mbulas esinevad järgmised tuletustüübid: nimisõnade ja tegusõnade liitmine, nimisõnade loomine muude vahendite kui liitmise abil, tuletusvahendid, mis muudavad tegusõnade transitiivsust, reduplikatsioon ja mõned muud väiksemad protsessid. Liitmine pole Mbulas eriti produktiivne protsess, ehkki verbides on see palju levinum kui nimisõnades. Tegusõnade loomiseks võivad verbid ühendada määrsõnade, nimisõnade ja muude tegusõnadega. Nimisõnad tuletatakse tõenäolisemalt nominiseeriva järelliite -nga abil. Kombineerituna määrsõnadega annab see staatilisi nimisõnu, nimisõnadega võib see tähendada kas tähenduse intensiivistumist või väikest tähenduse muutust (ilma intensiivistamiseta), see muudab staatilised verbid staatilisteks nimisõnadeks ja dünaamilised verbid nimisõnadeks. Semantiliselt edastavad -nga tuletised tavaliselt üldiste, harjumuspäraste või iseloomulike toimingute ideed. On olemas veel üks nominaliseerimisliide -i, kuid see on palju vähem produktiivne kui -nga. Predikaatide transitiivsust saab muuta, lisades ühe või mitu järgmistest eesliidetest: pa, par, m ja need on äärmiselt produktiivsed protsessid. Lõpuks võib reduplikatsiooni tulemuseks olla üks järgmistest tähendustest: paljusus, jaotumine, intensiivistamine, vähenemine või harjumuspärane-kestev tegevus (tegevus, mida kuidagi pikendatakse).

Viited

  1. ^ Mbula kell Etnoloog (18. väljaanne, 2015)
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, toim. (2017). "Mbula". Glottolog 3.0. Jena, Saksamaa: Max Plancki inimajaloo teaduse instituut.

Allikad

Välised lingid

Pin
Send
Share
Send