Uus-Meremaa keeled - Languages of New Zealand

Vikipeedia, Vaba Entsüklopeedia

Pin
Send
Share
Send

Uus-Meremaa keeled
AmetlikInglise (95.4%)

Te reo Māori (4.0%)

Uus-Meremaa viipekeel (0.5%)
PõliselanikTe reo Māori
ImmigrantSamoa keel (2.2%)

Mandariin (2.0%)

Hindi keel (1.5%)
AllkirjastatudUus-Meremaa viipekeel
Klaviatuuri paigutus
Allikas2018 Uus-Meremaa loendus[1]

Inglise on valdav keel ja a tegelikult ametlik keel Uus-Meremaa. Peaaegu kogu elanikkond räägib seda emakeelena või osavalt teise keelena.[1] The Uus-Meremaa inglise murre on kõige sarnasem Austraalia inglise keel häälduses, mõningate peamiste erinevustega. The Maori keel põliselanikest Maori inimesed tehti esimeseks de jure riigikeel 1987. aastal. Uus-Meremaa viipekeel (NZSL) on ametlik keel alates 2006. aastast. Uus-Meremaa vähemusrahvuste kogukonnad kasutavad paljusid muid keeli.

Ametlikud keeled

Uus-Meremaal on kolm ametlikku keelt: Inglise, Maori ja Uus-Meremaa viipekeel.[2][3]

Inglise

Inglise räägib 95,4 protsenti elanikkonnast.[1] See on pikka aega olnud valdav keel ja tegelikult ametlik keel.[4] See on peamine keel, mida kasutatakse parlamendis, valitsuses, kohtutes ja haridussüsteemis.[5] Selle ametlikku staatust on eeldatud ja see ei ole põhikirjas kodifitseeritud.[6] 2018. aastal Uus-Meremaa Esiteks MP Clayton Mitchell esitas parlamendile seaduseelnõu inglise keele ametlikuks tunnistamiseks ametlikuks keeleks.[7][8]

Uus-Meremaa inglise keel on enamasti mitte-rootiline välja arvatud peamiselt lõunaosas asetsev lõunapoolne burr Southland ja nende osad Otago.[9] See on sarnane Austraalia inglise keel ja paljud põhjapoolkera kõnelejad ei suuda kahte aktsenti eristada.[10] Uus-Meremaa inglise keeles on lühike ⟨i⟩ (nagu komplektis) muutunud tsentraliseeritud, mis viib shibboleth kala ja krõpsud kõlab nagu Austraalia kõrva "fush and chups".[11] Sõnad harva ja tõesti, rull ja päris, nukk ja dole, tõmba ja bassein, nõid ja misja täis ja täitke võib mõnikord hääldada kui homofonid.[12][13][9] Uus-Meremaa inglise keeles eksponeeritakse peaaegu ruudukujuline ühinemine, nii juuksed, jänes, kuule ja siin on homofonid.[14] Mõned uusmeremaalased hääldavad mineviku osalaused kasvanud, visatud ja niidetud kasutades kahte silbid, arvestades, et oigama, troon ja oigama hääldatakse ühe silbina.[15] Uus-Meremaalased vastavad sageli küsimusele või rõhutavad mõnda punkti lisades tõusev intonatsioon lause lõpus.[16] Uus-Meremaa inglise keeles on ka laenatud sõnu ja väljendeid alates Maori, nagu näiteks haka (sõjatants), kia ora (tervitus), mana (võim või prestiiž), puku (kõht), taonga (aare) ja waka (kanuu).[17][18]

Maori

Kakskeelne silt väljaspool Uus-Meremaa rahvusraamatukogu kasutab Uus-Meremaa jaoks kaasaegset Māori nime, Aotearoa.

The Maori keel põliselanikest Maori inimesed on põhikirja järgi ametlik keel alates 1987. aastast, mille kasutamise õigused ja kohustused on määratletud Maoori keeleseadus 1987.[19] Seda saab kasutada näiteks juriidilistes tingimustes, näiteks kohtus, kuid menetlused registreeritakse ainult inglise keeles, välja arvatud juhul, kui kohtunik on sõlminud ja kokku leppinud privaatsed kokkulepped.

Ida-Polüneesia keel, maori on tihedalt seotud keelega Tahiti keel ja Cooki saared Māori.[20] Pärast Teist maailmasõda ei lubatud maooridel koolides ja töökohtadel oma keelt rääkida ja see eksisteeris kogukonnakeelena vaid mõnes kaugemas piirkonnas.[21] Selle tagajärjel hakkasid paljud maori te reo maori nägema kui eesmärki mittetaotavat keelt ja otsustasid oma lapsi mitte õpetada. Alates 1970. aastatest on keel läbinud taaselustamise protsessi ja seda räägib suurem arv inimesi.[22][23] 185 955 inimesest (4,0 protsenti vastanutest), kes väitsid, et saavad 2018. aasta rahvaloendusel Mooris vestelda, oli 86,2 protsenti maoorid, kuid vastupidi, ainult 18,4 protsenti maori identifitseerivatest inimestest rääkis te reo Māori.[24] Ükski Uus-Meremaal elus olev täiskasvanud maori ei räägi ka inglise keelt.[25]

Uus-Meremaa viipekeel

Inimesed, kes saavad kasutada Uus-Meremaa viipekeelt, 2001, 2006 ja 2013 loendusi

Uus-Meremaa viipekeel, programmi põhikeel kurtide kogukond - Uus - Meremaal on põhikirja alusel ametlik keel alates 2006 Uus-Meremaa viipekeele seadus 2006.[26][27] Selle kasutamine ja juurdepääs kohtuprotsessides ja valitsusteenistustes on seaduslik. 2018. aasta rahvaloendusel teatas Uus-Meremaa viipekeele kasutamisest 22 986 inimest (0,5%).[1]

Sisserändajate keeled

Uus-Meremaal on sisserändajaid Euroopa, Aasia ja Vaikse ookeani saarte riikidest, kes on oma keele kaasa võtnud. Vastavalt Etnoloog (alates 2017. aastast), on suurimad rühmad Samoa keel (86,400), Hindi keel (66,300), Mandariini hiina keel (52,300), Prantsuse keel (49 100) ja Yue hiina keel (44,600).[28] Need vähemusrahvuste võõrkeeled on koondunud peamistesse linnadesse, eriti Aucklandi, kuhu on asunud hiljutised immigratsioonigrupid.[29] Aastal 2018. aasta rahvaloendus, 115 830 vastajat, kes rääkisid vähemalt ühte keelt, ei lisanud oma kõneldavaks keeleks inglise keelt.[30]

Arv ja osakaal mitmekeelne (inimesed, kes oskavad kahte või enamat keelt) on alates 2001. aasta rahvaloendusest jätkuvalt suurenenud. 2018. aasta rahvaloendusel oli mitmekeelseid inimesi 946 275 ehk 20,6 protsenti vähemalt ühte keelt rääkivatest vastajatest. Suurim osa mitmekeelsetest kõnelejatest elas Euroopas Auckland (30,9%) ja Wellington (21,2%) piirkondades.[31]

Statistika

2018. aasta rahvaloendusel rääkis väidetavalt järgmisi keeli rohkem kui 0,1 protsenti elanikkonnast.[30] Inimesed võisid teatada rohkem kui ühest keelest, seetõttu ei lähe protsendid kokku 100-ni. Statistika hõlmab neid, kes ei rääkinud keelt (nt liiga noored, et rääkida).

KeelArvProtsentMuutus (2013–2018)
Inglise4,482,13595.37-0.770.77
Maori185,9553.960.220.22
Samoa keel101,9372.17-0.010.01
Mandariin95,2532.030.710.71
Hindi keel69,4711.48-0.190.19
Prantsuse keel55,1161.17-0.060.06
Jah52,7671.120
Hiina, täpsemalt määratlemata51,5011.100.020.02
Tagalogi43,2780.920.190.19
Saksa keel41,3850.88-0.040.04
Hispaania keel38,8230.830.150.15
Afrikaans36,9660.790.100.10
Tonga keel35,8200.76-0.040.04
Punjabi34,2270.730.230.23
Korea keel31,3230.670
Fidži hindi keel26,8050.570.530.53
Jaapani keel24,8850.530.020.02
Hollandi23,3430.50-0.110.11
Uus-Meremaa viipekeel22,9860.49-0.020.02
Gudžarati22,2000.470.030.03
Vene keel12,5430.270.030.03
Araabia12,3990.26-0.010.01
Portugali keel10,5690.220.080.08
Tamili keel10,1070.220.040.04
Itaalia keel9,9030.210
Tai9,0660.190
Malajalami9,0240.190.080.08
Malaisia8,0970.170
Cooki saared Māori7,8330.17-0.040.04
Urdu7,8240.170.040.04
Vietnamlane7,7550.170.030.03
Khmeeri7,5510.16-0.010.01
Sinhala7,2660.150.020.02
Fidži7,1430.15-0.010.01
Pärsia keel7,0020.150.020.02
Indoneesia keel6,2820.130.010.01
Min5,7600.12-0.010.01
Telugu5,7540.120.040.04
Serbohorvaadist5,5020.12-0.020.02
Marathi4,7700.100.030.03
Puudub (nt liiga noor, et rääkida)101,7512.170.470.47
Vastajaid kokku4,699,716100.00Püsiv

Vaata ka

Joonealused märkused

  1. ^ a b c d "2018. aasta rahvaloenduse kogusummad teemade kaupa - riiklikud tipphetked (uuendatud). Uus-Meremaa statistika. 30. aprill 2020. Laaditud 2. oktoober 2020.
  2. ^ Bardsley, Dianne (7. oktoober 2018). "Inglise keel Uus-Meremaal - Uus-Meremaa inglise keele omadused". Te Ara - Uus-Meremaa entsüklopeedia. Laaditud 28. november 2017. Inglise keel, te reo maori (maori keel) ja Uus-Meremaa viipekeel on Uus-Meremaa ametlikud keeled.
  3. ^ "Keel". arhiiv.stats.govt.nz. Laaditud 2020-02-14.
  4. ^ Uus-Meremaa valitsus (21. detsember 2007). Kodaniku- ja poliitiliste õiguste rahvusvaheline pakt Uus-Meremaa valitsuse viies perioodiline aruanne (PDF) (Aruanne). lk. 89. Arhiveeritud aastast originaal (PDF) 24. jaanuaril 2015. Laaditud 21. aprill 2015. Lisaks maori keelele on Uus-Meremaa viipekeel ka Uus-Meremaa ametlik keel. Uus-Meremaa 2006. aasta viipekeeleseadus lubab NZSL-i kasutada kohtumenetlustes, hõlbustab selle tõlgendamise pädevusstandardeid ja suunab valitsusasutusi reklaamis ja kasutamises. Inglise keel, enamikus koolides õpetamise ja õppimise vahend, on oma laialdase kasutamise tõttu de facto ametlik keel. Seetõttu on need kolm keelt Uus-Meremaa õppekavas eraldi mainitud.CS1 maint: ref = harv (link)
  5. ^ "Uus-Meremaa ametlikud keeled". www.hrc.co.nz. Inimõiguste komisjon. Laaditud 28. november 2017.
  6. ^ Walters, Laura (16. veebruar 2018). "Analüüs: miks inglise keelest pole vaja ametlikku keelt teha". Kraami. Laaditud 7. oktoober 2018.
  7. ^ "NZ esitab kõigepealt arve, et inglise keel tunnistataks ametlikuks keeleks". Newshub. 15. veebruar 2018. Laaditud 7. oktoober 2018.
  8. ^ "NZ esimene arve: inglise keel saab ametlikuks". Kühvel. 15. veebruar 2018. Laaditud 7. oktoober 2018.
  9. ^ a b Kortmann jt. 2004, lk. 605.
  10. ^ Hay, Maclagan & Gordon 2008, lk. 14.
  11. ^ Kristall 2003.
  12. ^ Kortmann jt. 2004, lk. 582, 589, 592, 610.
  13. ^ Trudgill, Peter ja Jean Hannah. (2002). Rahvusvaheline inglise keel: inglise keele standardvariantide juhend, 4. väljaanne London: Arnold., Lk 24.
  14. ^ Hay, Maclagan & Gordon 2008, lk 39–41.
  15. ^ Kortmann jt. 2004, lk. 611.
  16. ^ Kristall 2003, lk. 355.
  17. ^ Bardsley, Dianne (september 2013). "Inglise keel Uus-Meremaal - Te Ara Uus-Meremaa entsüklopeedia". Te Ara - Uus-Meremaa entsüklopeedia. Laaditud 2. september 2017.
  18. ^ "Uus-Meremaa inglise keeles kasutatavad maori sõnad - Māori Language.net". Maori keel.net. Laaditud 2. september 2017.
  19. ^ "Waitangi tribunali nõue - maori keelenädal". Kultuuri- ja muinsuskaitseministeerium. Juuli 2010. Laaditud 19. jaanuar 2011.
  20. ^ "Austroneesia keeled". Te Ara - Uus-Meremaa entsüklopeedia. Laaditud 2. september 2017.
  21. ^ Phillips, Jock (märts 2009). "Uus-Meremaalased - Uus-Meremaa bioloogiline kultuur". Te Ara - Uus-Meremaa entsüklopeedia. Laaditud 21. jaanuar 2011.
  22. ^ "Māori keelenädal - Te Wiki o Te Reo Maori". Kultuuri- ja muinsuskaitseministeerium. Laaditud 2. september 2017.
  23. ^ Squires, Nick (mai 2005). "Briti mõju langeb, kui Uus-Meremaa võtab maoori keelt rääkima". Telegraaf. Suurbritannia.
  24. ^ "Maoori päritolu indikaator ja räägitud keeled (ametlikud ja tavalised) vanuserühma ja soo kaupa. Loenduse üldarv loendas elanike arvu, 2006., 2013. ja 2018. aasta loendused (RC, TA, SA2, DHB, maapiirkondade maapiirkonna näitaja)". Uus-Meremaa statistika. Laaditud 2. oktoober 2020.
  25. ^ Keegan, Peter (5. juuni 2018). "KKK maori keele kohta". Maori keele teave. Laaditud 4. juuli 2018. Kõik maori keelt kõnelevad (täiskasvanud) kõnelejad saavad rääkida ka inglise keeles.
  26. ^ "Uus-Meremaa viipekeele eelnõu 2006". Laaditud 30. august 2017.
  27. ^ Kindralkuberner annab nõusoleku viipekeele eelnõule, Pressiteade: kindralkuberner, 10. aprill 2006. - Laaditud 11. aprill 2006.
  28. ^ Gordon, Raymond G., Jr. (toim) (2017). "Uus-Meremaa keeled". Etnoloog: maailma keeled (20. toim.). Dallas, Texas: SIL International. Laaditud 2. september 2017.CS1 maint: lisatekst: autorite loend (link)
  29. ^ Bell, Allan; Harlow, Ray; Starks, Donna (2005). Uus-Meremaa keeled. Victoria ülikooli kirjastus. lk. 271. ISBN 978-0-86473-490-7.
  30. ^ a b "2018. aasta rahvaloenduse kogusummad teemade kaupa - riiklikud tipphetked (uuendatud)". Uus-Meremaa statistika. 30. aprill 2020. Laaditud 2. oktoober 2020.
  31. ^ "Räägitud keelte ja sünnikoha (lai geograafilised piirkonnad) arv vanuserühmade ja soo järgi, loendusel loendatakse elanike üldarvu, 2006., 2013. ja 2018. aasta loendusi (RC, TA, SA2, DHB)". Uus-Meremaa statistika. Laaditud 2. oktoober 2020.

Bibliograafia

  • Crystal, David (2003). Cambridge'i ingliskeelne entsüklopeedia (2. trükk). Cambridge University Press. ISBN 9780521530330.CS1 maint: ref = harv (link)
  • Hay, Jennifer; Maclagan, Margaret; Gordon, Elizabeth (2008). Inglise murded: Uus-Meremaa inglise keel. Edinburghi ülikooli kirjastus. ISBN 9780748625291.CS1 maint: ref = harv (link)
  • Kortmann, Bernd; Schneider, Edgar; Burridge, Kate; Mesthrie, Rajend; Upton, Clive (2004). Inglise sortide käsiraamat. Berliin: Mouton de Gruyter. ISBN 978-3-11-017532-5.CS1 maint: ref = harv (link)

Välised lingid

Pin
Send
Share
Send