Kaste keel - Kâte language

Vikipeedia, Vaba Entsüklopeedia

Pin
Send
Share
Send

Kâte
Hääldus[kɔtɛ]
OmakeelnePaapua Uus-Guinea
PiirkondHuoni poolsaar, Morobe provints
Emakeelena kõnelejad
20,000 (2011)[1]
Ladina keel
Keelekoodid
ISO 639-3kmg
Glottologkate1253[2]

Kâte on Paapua keel rääkis umbes 6000 inimest Finschhafen Linnaosa Morobe provints, Paapua Uus-Guinea. See on osa Finisterre – Huon filiaal Trans-Uus-Guinea keeleperekond (McElhanon 1975, Ross 2005). See võeti vastu õpetamiseks ja misjonitööks paapua keelt kõnelejate seas Papua-Uus-Guinea evangeelne luterlik kirik 1900-ndate alguses ja omas korraga teist keelt kõnelevaid inimesi koguni 80 000.

Murded

Nimi Kâte tähendab "mets", an epiteet sisemaalastele Huoni poolsaare tipus, välja arvatud Mape jõe ääres elavad inimesed (Flierl ja Strauss 1977). Lõunas asuvaid rannikuäärseid inimesi, kes valdavalt räägivad jambemit, nimetatakse Hâweci "mereks" ning põhjapoolseid, kes räägivad Momare ja Migabac, nimetatakse Sopâci "rohuks". Need olid pigem geograafilised kui keelenimed. Põlisrahvaste glosonüümid viitasid väiksematele keeleteaduslikele üksustele, mida võib nimetada murreteks. McElhanon (1974: 16) tuvastab varaseima missioonikontakti ajal 1886. aastal viis murret, millest igaüks on nimetatud vastavalt sellele, kuidas nad ühist sõna või fraasi hääldavad.

  • Wana ('kus?'), Kõige lõunapoolsem murre
  • Wamorâ ("miks?")
  • Mâgobineng ("nad ütlevad seda") või Bamotâ ("miks?"), Mis on peaaegu välja surnud 1974. aastal
  • Parec, juba välja surnud 1974. aastaks
  • Wemo ('mis?') Või Wena, mis on võetud missiooniks lingua franca

Wana ja Wemo on peaaegu identsed, kuid erinevad Mâgobinengist ja Wamorast oluliselt, sedavõrd, et neid võib pidada kolmeks lähedaseks keeleks. Parec oli arvatavasti üleminekumurd Wemo ja Wamorâ vahel. Kâte'i murded moodustasid keti naabruses asuvate Mape murretega. Wemo tõrjub kõik ahela murded (Suter 2014: 19).

Fonoloogia

Täishäälikud (ortograafilised)

Kâte eristab kuut häälikut. Seljaosa vokaal â (tähistab / ɔ /)[3] kõlab nagu täishäälik inglise keeles seadus või Saag (Pilhofer 1933: 14). Pikkus pole eristatav.

Esiosatagasi
Kõrgeiu
Keskeleo
Madalaâ

Kaashäälikud (ortograafilised)

Glottal stop, kirjutatud -c, tekib alles pärast seda, kui täishäälik ja Pilhofer kirjeldab seda esmalt kui häälikutunnust, mis eristab näiteks bo 'suhkruroo' pärit boc "väga" ja si 'istutamine' alates sic 'puljong'. Kuid McElhanon (1974) märgib, et lõplik glottal-peatus on Wemo murdes vaevu foneemiline, kuid vastab laiemale silbi-finaal-konsonantide valikule läänes Huoni keeled (-p, -t, -k, -m, -n, -ŋ), mis on neutraliseeritud (kuni -c, -ŋ) ida Huoni keeltes, sealhulgas Kâte. Pilhofer (1933) kirjutab külgklapi tähega l, kuid Schneuker (1962) ning Flierl ja Strauss (1977) kirjutavad selle tähega r.

Frikatiivid f ja w on Pilhoferi (1933) järgi mõlemad labiodentaalid, Flierli ja Straussi (1977) järgi aga bilabiaalid. Alveopalataalne z ja ʒ on afrikaadid, [ts] ja [dz], kuid muidu kujundavad nad nagu peatused, välja arvatud see z esineb ainult täishäälikute vahel, samas kui ʒ esineb esialgu morfeemina (Flierl ja Strauss 1977: xv). Nii Pilhofer (1933: 15) kui ka Flierl ja Strauss (1977) kirjeldavad labiovelareid q ja ɋ koartikuleeritud ja samaaegselt vabanenud [kp] ja [gb]. (Kiri ɋ on lokkis q konksuga sabaga, mida ei saa korralikult renderdada, kui see süsteemi fontidest puudub.)

LabialLabiovelarHambaraviAlveopalataalneVelarGlottal
Hääletu peatuslkqt-z-k-c
Häälega peatusbɋdʒg
Eelvalitudmbŋɋndŋg
Ninamnŋ
Hääletu friktiivfsh
Hääletas frikatiivseltw
Vedelikr
Ligikaudnej

Morfoloogia

Asesõnad

Vaba asesõnad

Erinevalt enamiku paapua keelte asesõnadest eristavad Kâte vabade asesõnad kaasav ja eksklusiivne 1. isikus, arvatavasti tänu Austroneesia mõjutada. Kuid seda vahet ei tehta pronominaalsetes lisades. Vabade asesõnade tabel pärineb Pilhoferilt (1933: 51-52). Isikulisi asesõnu kasutatakse ainult elavate olendite tähistamiseks. Inimestele viitamiseks kasutatakse meeleavaldusi.

Sarnaselt nimisõnadega võivad vabad asesõnad esineda klauslites subjekti või objekti positsioonides, ehkki ainsuse asesõnade pikem vorm (noni, goki, eki) võib esineda ainult subjekti asendis (Schneuker 1962: 28). Nagu nimisõnad, võivad ka vabasõnalised asendid esineda suunaliidete ja juhtumiga tähistavate postpositsioonide korral, nagu aastal no-raonec 'minult'. raopec "sinu poole", nâhe-hec "koos temaga ja minuga", jaŋe tâmiric 'ilma nendeta'. Sulgudes olevad vormid lõpevad -c on "rõhutavad asesõnad" ja neid saab lisada tavalistele asesõnadele, nagu ka mine gahac 'sina ise' või jahe jahac "nad ise".

Vabade asesõnade võib lisada ka nimisõnadele, et näidata (1) numbrit, nagu ka ŋic jaŋe (mees 3pl) 'mehed' ja qaqazu nâŋe (õpetaja 1pl) 'meie, õpetajad'; (2) määratlus, nagu punktis ŋokac e (naine 3sg) 'naine'; või (3) inimene, nagu qaqazu-ge nr-s (õpetaja-2sg 1sg) "mina, teie õpetaja". Peanimisõnaga põhivaba asesõna tähistab sageli a lõppu suhteline klausel ja maatrikslause jätkamine, nagu punktis ŋic monda-o nõud-wec e ʒira mi fo-wec (mees esmaspäeval-on tulnud-3sgFPst 3sg siin mitte magada-3sgFPst) "esmaspäeval tulnud mees ei jäänud siia". (Schneuker 1962: 31-32)

Vaba asesõnadAinsusKahekordneMitmuses
1. inimene kaasa arvatudnâhâcnâŋâc
1. inimene eksklusiivneei (ni) (nahac)nâhe (nâhâc)nâ (e (nâŋâc)
2. inimenemine (ki) (gahac)ŋohe (ŋahac)ŋoŋe (ŋaŋac)
3. inimenee (ki) (jahac)jahe (jahac)jaŋe (jaŋac)

Genitiivsed asesõnad

Kâte'il on kahte tüüpi pronominali genitiivid: omastavad sufiksid nimisõnadel ja eessõnalised vabasõnalised järelliited -re pärast lõpphäälikuid või - üks pärast lõppevaid vorme -c (glottal stop) (Pilhofer 1933: 54-57; Schneuker 1962: 27-32). Viimane järelliide meenutab muutumatut - üks mis muudab nimisõnad omadussõnadeks, nagu aastal opâ 'vesi'> opâ-ne "vesine", hulili 'vikerkaar'> hulili-ne "vikerkaarevärviline", hâmoc 'surm'> hâmoc-ne "surnud" või fiuc 'vargus'> fiuc-ne 'vargsi' (Pilhofer 1933: 49). Eeltoodud omastavate asesõnade näited hõlmavad järgmist no-re fic 'minu maja'; no nahac-ne fic 'minu enda maja'; e-re hâmu tema kookospalm; jaŋe-re wiak 'nende mure / asi' (Schneuker 1962: 28).

Omav järelliitedAinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-nane- mitte- mitte
2. inimene-ge-ŋekic-ŋŋŋic
3. inimene-ticne / -ne-jekic-jeŋic

Otseobjektide sufiksid

Otsene objekt (süüdistav) sufiksid tulevad verbitüvede ja subjektimärgiste sufikside vahele. Kohustuslikult kinnitatakse lihtsad täishäälik-lõpulised verbitüved -c enne akusatiivseid järelliiteid, välja arvatud juhul, kui ainsuse 3. isiku liite on null. Võrdlema mamac-zi hone-c-gu-wec "isa nägi mind" vs. mamac-zi hone-wec 'isa nägi teda'. (Pilhofer 1933: 38–43; Schneuker 1962: 29–30)

Süüdistav järelliitedAinsusKahekordneMitmuses
1. inimene- (c) nu-- c) nâfo-- (c) ei
2. inimene- c)- (c) diofa-- (c) ŋopa-
3. inimene- -- c) jofa-- c) jopa-
  • Naru e ŋokac jajahec bafi-c-jofa-wec.
  • (tüdruk 3sg naine kaks abi-c-3duAcc-3sgFPst)
  • "Tüdruk aitas kahte naist." (Schneuker 1962: 30)

Kaudsed objektiliited

Kaudne objekt (dateeriv) sufiksid pärinevad dateerivate verbitüvede ja teemamärgiste sufikside vahel (Pilhofer 1933: 40-43; Schneuker 1962: 30)

Datiiv järelliitedAinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-nare--nâcte--ei ole-
2. inimene-Gare--ŋacte--ŋare-
3. inimene-nahk-jacte--jare-
  • Neŋgoc-ge-zi nânâ ba-ware-gare-wec mind?
  • (ema-2sg-Erg toiduhoid-tule-2sgDat-3sgFPst-järjekorrad)
  • Kas ema tõi sulle süüa? " (Schneuker 1962: 31)

Tegusõna morfoloogia

Lõplikud (iseseisvad) tegusõnad

Iga lõplik sõltumatu tegusõna on ette näidata pinges ja grammatiline inimene teema kohta. Pingelisi vorme on viis: kohallähedal minevik, kaugel minevikus, Lähitulevikusja kaugel tulevik. Animeerige õppeained on tähistatud kolmele inimesele (1., 2., 3.) ja kolmele numbrid (ainsus, kaksik, mitmus), kuigi samu järelliiteid kasutatakse nii teise kui ka kolmanda isiku kahesuguse ja mitmuse puhul. Elutuid isikuid märgitakse ainult ainsuse 3. isikuna. Kestvus aspekt saab edasi anda lisades -e- enne praeguse aja markerit või -ju- enne lähimineviku markerit. Kaks hortatiivne tujudest saab märku anda, lahutades lõpliku -mu lähituleviku sufiksist (et saada kiiremaid vastuseid) või asendada teistsugune, kuid sarnane lõplike subjektimarkerite komplekt (et saada vastuseid pikema tähtajaga). (Pilhofer 1933: 26–32)

Olevik (± kestev -e-)AinsusKahekordneMitmuses
1. inimene- e) kopak- (e) koperec- (e) opgopeenŋ
2. inimene- (e) komec / -kic- e) kopirec- (e) opgopieŋ
3. inimene- e) kac- e) kopirec- (e) opgopieŋ
Lähiminevik (± durative -ju-)AinsusKahekordneMitmuses
1. inimene- (ju) pac- (ju) perec- (ju) mbeneŋ
2. inimene- (ju) mec- (ju) pirec- (ju) mbieŋ
3. inimene- (ju) jec- (ju) pirec- (ju) mbieŋ
Kaugem minevikuvormAinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-po-spetsifikatsioon-mbeŋ
2. inimene-meŋ- pilt-mbiŋ
3. inimene- wec- pilt-mbiŋ
Lähitulevik (> hortatiivne ilma -mu)AinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-pe-mu-nac-mu-naŋ-mu
2. inimene-c-mu-nic-mu-niŋ-mu
3. inimene-oc-mu-nic-mu-niŋ-mu
Kaugem tulevikuvorm (kasutatakse harva)AinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-zo-kopac-zo-koperec-nʒo-ŋgopeneŋ
2. inimene-zo-komec / -zo-kic-zo-kopirec-nʒo-ŋgopieŋ
3. inimene-zo-kac-zo-kopirec-nʒo-ŋgopieŋ
Kaugem tulevik hortatiivneAinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-ze-pac-ze-perec-nʒe-peneŋ
2. inimene-ze-mec-ze-pirec-nʒe-pieŋ
3. inimene-ze-jec-ze-pirec-nʒe-pieŋ

Mediaalsed (sõltuvad) verbid

Kâte kuvab kanoonilist lüliti viide (SR) verbi morfoloogia. Koordinaadist sõltuvaid (klausli-mediaalseid) verbe ei tähistata pinge (või meeleolu) järgi, vaid ainult selle järgi, kas nende tegevused on järjestikused, samaaegsed või kestvad SR-klausli järgmise verbi suhtes. Kui subjekt on sama (SS) kui järgmise verbi oma, siis tema isikut ja numbrit ei märgita. Tegusõnad lisatakse isikule ja numbrile alles siis, kui nende subjekt muutub (DS). Ühe sõltuva verbi võib märkida nii kestvuse kui ka samaaegse jaoks, kui selle kestust on piisavalt pikendatud, et see kattuks järgmise klausliga kirjeldatud sündmuse algusega. (Pilhofer 1933: 35-36) Näited pärinevad Schneukerilt (1962).

Sama subjekti (SS) sufiksid
Järjestikune (järjestus)-râ
Samaaegne (sim)-huc
Kestus (kestus)-ku
  • Hata-o ra-huc homa moc hone-po.
  • (maanteelt edasi-SimSS-i madu üks vaata-1sgFPst)
  • "Mööda teed minnes nägin madu." (1962: 98)
Järjestikune teema muutmine (SeqDS)AinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-pe-pere-peen
2. inimene-te-pire-pie
3. inimene- mina-pire-pie
  • Hoe he-me gie behe-mbeneŋ.
  • (vihm tabas-Seq3sg töö loobumine-1plPst)
  • "Lõpetasime töö, kui vihma sadas." (1962: 115)
Samaaegne teema muutmine (SimDS)AinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-ha-pe-ha-pere-ha-pene
2. inimene-ha (ŋ) -tec-ha-pire-ha-pirukas
3. inimene-ha-mina-ha-pire-ha-pirukas
  • Mine gie-o ju-haŋ-tec neŋgoc-ge-zi ware-jec.
  • (2sg tööl viibimise ajal-Sim-2sg ema-2sg-Erg come-3sgPst)
  • "Teie ema tuli, kui te tööl olite." (1962: 105)
Kestev teema muutmine (DurDS)AinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-ku-pe-ku-pere-ku-pene
2. inimene-ku-te-ku-pire-ku-pie
3. inimene-ku-mina-ku-pire-ku-pie
  • Hoe he-ku-me hata sâqore-wec.
  • (vihm tabas-Dur-3sg maantee go.bad-3sgFPst)
  • "Vihma sadas kaua ja tee muutus segaseks." (1962: 123)
Kestev / samaaegne teema muutmine (DurSimDS)AinsusKahekordneMitmuses
1. inimene-ku-ha-pe-ku-ha-pere-ku-ha-pene
2. inimene-ku-ha-te-ku-ha-pire-ku-ha-pie
3. inimene-ku-ha-mina-ku-ha-pire-ku-ha-pie
  • Woŋec ŋe-ku-ha-pe fisi-mbiŋ.
  • (ootama jääma-Dur-Sim-1sg saabuma-3sgFPst)
  • "Pärast seda, kui olin kaua oodanud, ilmus ta välja." (1933: 36)

Muud suulised lisandid

Määrsõnaliited

Enne lõplikke käändeliiteid võib lisada väikese klassi adverbiaalseid intensiivistavaid liiteid (Pilhofer 1933: 81-82). Näited hõlmavad järgmist -fâre- 'kõik koos'; -jâmbâŋke- "tõeliselt"; -hâmo- "hästi, põhjalikult"; saricke- "hästi, oskuslikult"; sanaŋke- „kindlalt, püsivalt”; - (b) ipie- "asjata, asjata". Järgnevad Schneukeri (1962: 154-158) lausenäited.

  • No motec jaza-fâre-pac (1sg boy tell-all-1sgPst) "Ma ütlesin kõigile poistele."
  • Motec jaŋe mamasiri e-jâmbâŋke-mbiŋ (poiss 3pl mängib do-really-3plFPst) "Poisid tõesti mängisid."
  • Nânâ mi ʒâ-hâmo-kac (toit pole küpsetatud-põhjalikult-3sgPres) "Toit pole põhjalikult küpsetatud."
  • Fic kecʒi-zi ŋe-sanaŋke-ocmu (maja see-Erg last-permanently-3sgFut) "See maja kestab igavesti."
  • Soŋaŋ-zi dâŋ mu-ipie-wec (vanema-Ergi sõna sisse rääkima.vain-3sgFPst) "Vanem rääkis asjata."

Evolutsioon

Allpool on toodud mõned Kâte (Wemo murre) refleksid proto-Trans-Uus-Guinea ettepaneku teinud Pawley (2012):[4]

proto-Trans-Uus-GuineaKâte (Wemo murre)
* ma- ‘NEG clitic’mi
* masi ‘orb’mɔsiŋ
* mina (l, n) e ’keel’(na) mindŋ
* mundun ‘siseorganid’munduŋ ‘muna’
* mV (k, ŋ) V [C] + t (e, i) - oksendaminemaŋuzo
* (m, mb) elak ‘valgus, välk’bɔriʔ ‘sära, välgu välk jne.’
* amu ’rind’ameʔ
* [nd, s] umu [n, t] V ‘juuksed’tsiminuŋ ‘jäigad jämedad juuksed’
* kumV- ‘surema’hɔmozo
* niman 'täid'imeŋ
* na ’1SG’ei
* na- ‘sööma’nɔ-
* ni ’1PL’ne (n) 1PL, ne (t) 2DL
* kan (a, e) ne ’vasak (külg)’(?) kpana
* mundun ‘siseorganid’munduŋ ‘muna’
* iman ’täide’imeŋ
* mbalaŋ 'leek'bɔruŋ
* mb (i, u) t (i, u) C ’küüne’butoŋ
* mbeŋga (-masi) ‘vaeslaps’bekɔ ‘lesk ja laps’
* sambV ‘pilv’sambɔŋ ‘taevas’
* mbena ‘käsi’mina
* (MB, p) ututu- 'lendama'(?) fururuʔ
* si (mb, p) [V] 'süljes'tofeʔ
* tVk- ‘lõika, lõika ära’tɔʔ (ne)
* (nd, t) a- ‘võta’lomedial
* mundun ‘siseorganid’munduŋ ‘sisemine munakollane’
* (ŋg, k) atata ‘kuiv’(?) kereŋke
* sambV ‘pilv’sambɔŋ ‘taevas’
* masi ‘lesk’masiŋ
* si (mb, p) [V] 'süljes'(?) tofeʔ
* ŋga ‘2SG’mine
* mbeŋga (-masi) ‘vaeslaps’bekɔ ‘lesk ja laps’
* kumV- ‘surema’hɔmo
* ka (m, mb) (a, u) na ’kivi’(?) kpana
* kV (mb, p) (i, u) t (i, u) ‘pea’(?) kpit (seʔ)
* (m, mb) elak ‘valgus, välk’bɔriʔ ‘sära, välgu välk jne.’

Viited

  1. ^ Kâte kell Etnoloog (18. väljaanne, 2015)
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, toim. (2017). "Kate". Glottolog 3.0. Jena, Saksamaa: Max Plancki inimajaloo teaduse instituut.
  3. ^ Hitch, Doug (2017). "Vokaaliruumid ja süsteemid". Toronto keeleteaduse töödokumendid (TWPL). 38: 34 - SemanticScholari kaudu.
  4. ^ Pawley, Andrew (2012). Hammarström, Harald; van den Heuvel, Wilco (toim). "Kui rekonstrueeritav on Trans-Uus-Guinea proto? Probleemid, edusammud, väljavaated". Paapua keelte ajalugu, kontakt ja klassifikatsioon. Port Moresby, Paapua Uus-Guinea: Paapua Uus-Guinea lingvistiline selts (Language & Linguistics in Melanesia Special Issue 2012: I osa): 88–164. hdl:1885/38602. ISSN 0023-1959.
  • Flierl, Wilhelm ja Hermann Strauss, toim. (1977). Kâte sõnastik. Seeria C-41. Canberra: Vaikse ookeani keeleteadus.
  • McElhanon, K. A. (1974). Kâte'i peatus. Kivung 7: 16-22.
  • McElhanon, K.A. (1975). Kirde-Uus-Guinea varjupaiga keeled. Teoses "Uus-Guinea piirkonna keeled ja keeleõpe, 1. köide: paapua keeled ja Uus-Guinea keeleline stseen", toim. autor S.A. Wurm, lk 527–567. Canberra: Vaikse ookeani keeleteadus.
  • Pilhofer, G. (1933). Grammatik der Kâte-Sprache Neuguineas. Vierzehntes Beiheft zur Zeitschrift für Eingeborenen-Sprachen. Berliin: Dietrich Reimer.
  • Pilhofer, G. (1953). Kâte keele sõnavara. Madang: Luteri usu misjonipress.
  • Ross, Malcolm (2005). "Asesõnad esialgse diagnostikana paapua keelte rühmitamiseks". Sisse Andrew Pawley; Robert Attenborough; Robin Peida; Jack Golson (toim). Paapua minevik: paapua keelt kõnelevate rahvaste kultuuriline, keeleline ja bioloogiline ajalugu. Canberra: Vaikse ookeani keeleteadus. lk 15–66. ISBN 0858835622. OCLC 67292782.
  • Schneuker, Carl L. (1962). Kâte keele käsiraamat. Madang: luteri misjonipress.
  • Suter, Edgar. (2010). Kâte'is valikuline ergatiiv. Sisse Teekond läbi Austronese ja Paapua keele- ja kultuuriruumi: paberid Andrew Pawley auks, toim. autorid John Bowden, Nikolaus P. Himmelmann ja Malcolm Ross, lk 423–437. Canberra: Vaikse ookeani keeleteadus.
  • Suter, Edgar (2014). Kâte he 'hit' ja qa 'hit': uuring leksikoloogias. "Keel ja keeleteadus Melaneesias" 32.1: 18-57.

Välised lingid

Pin
Send
Share
Send