Iatmüli keel - Iatmül language

Vikipeedia, Vaba Entsüklopeedia

Pin
Send
Share
Send

Iatmül
gepmakudi
OmakeelnePaapua Uus-Guinea
PiirkondSepiku jõgi kauss
RahvusIatmuli inimesed
Emakeelena kõnelejad
8,400 (2003)[1]
Murded
  • Nyaula või Nyaura (lääne)
  • Pali'bei või Palimbei (Kesk)
  • Waliakwi (idaosa)
  • Maligwat (põhjaosa)
Keelekoodid
ISO 639-3ian
Glottologiatm1242[2]

Iatmul on keel Iatmuli inimesed, räägitakse ümber Sepiku jõgi aastal Ida-Sepiku provints, põhjapoolne Paapua Uus-Guinea.[3] Iatmulid aga ei viita oma keelele terminiga Iatmul, vaid nimetavad seda gepmakudi ("külakeel", gepma = "küla" ja kudi "kõne"; hääldatakse kui [ŋɡɛpmaɡundi]).[4]

Külades on traditsiooniliselt korraldatud umbes 8400 Iatmuli, kusjuures kokku on hinnanguliselt 46 000 kõnelejat.[5] Külade elanikud on kolmkeelne, rääkides vabalt Tok Pisin, hea Iatmuliga ja inglise keele oskus. Tok Pisin on ka kõige nooremate laste esimene keel, vaatamata jõupingutustele seda suundumust üle vaadata.[6]

Hiljuti on kirjutanud ulatusliku Iatmuli grammatika Gerd Jendraschek järeldoktoritööna.[3]

Tüpoloogiline profiil

Iatmul on osa Ndu keeleperekond, mis koosneb vähemalt kuuest keelest, milles ndu on sõna "mees". Koos Manambuga on see Ndu perekonna kõige lõunapoolsem keel, mida räägitakse Sepiku jõe ääres.[7] Iatmul on neist kõigist ehk tuntuim ndu keel.[8]

Iatmul on mõõdukalt aglutinatiivne ja peaaegu isoleeriv keel. Paindumine on valdavalt sufiksiga ja väga korrapärane, samas kui fonoloogilised protsessid on keele sees kõige keerukamad. Tüved muudavad sageli oma vormi, samal ajal kuimorfeem struktuurid võivad muutuda nii ühinevaks, et neid on raske segmentida.[9]

Iatmulil on nii meessoost ja naiselik sooline märk kui ka ainsuse, kahe- ja mitmuse numbrid.[10] Nimisõnad ja tegusõnad on Iatmuli ainsad kaks suuremat klassi, millest kõigil on vähe tuletatud.[10] Samuti pole vahet modifikaatorite ja nimisõnade vahel nii palju juured saab kasutada nimisõnade, omadussõnade või määrsõnadena.[11] Väiksemate sõnaklasside hulka kuuluvad isikulised asesõnad, demonstratiivsed, postpositsioonid, kvantorid, ülekuulamised sama hästi kui klauslid (jah, ei), samas kui klauslite linkimine puudub sidesõnad.[12]

Fonoloogiline süsteem

Vokaal- ja konsonantfoneemid

The fonoloogiline Iatmuli süsteem on teadlaste seas poleemika. Kui palju, pole üksmeelt täishäälikud Iatmulil on ja milliste realiseerimistena neid tuleb käsitleda foneemid või allofonid. Staalseni (1966) ja Laycocki (1991) keelt püüti analüüsida ainult 1-3 täishäälikust koosnevana.[13] Jendraschek (2012) seevastu kirjeldab 12 foneemilist monoftongid ja 7 foneemilist diftongid.[14]

Iatmuli monofongid[14]
EsiosaKesknetagasi
Kõrgeiɨuu:
Keskelee:o
Madalaa: ɑɑʔ
Iatmuli diftongid[15]
Esiosatagasi
Kõrgeɨi̯
Keskelɛɪ̯ou̯
Madalai̯ɒi̯aːʊ̯aʊ̯
Iatmuli konsonantfoneemid[16]
 LabialAlveolaarPalatalVelar
ObstruentLõpetafortislktt kk
nina <k’>
suulinelktk
eelvalitudᵐb.Dᵑɡ
Ahvatlevt͡ʃ d͡ʒ
Fricativeβ <v>s
SonorantNinamnɲ <ny>
Vedelikl, ɾ <l> 
Ligikaudnej <y>w

Segmendifonoloogia

Silbistruktuur

Kanooniline silp Iatmuli struktuur on C (C) V (C), kus esimene kaashäälik võib olla ükskõik milline kaashäälik. Võimalik codad on ainult [p], [t], [k], [m], [n]ja [ɲ]. Enamik sõnu algab ninakonsonantidest [m], [n] või plosiivsed kaashäälikud [p], [k].[17] Sellest reeglist on välja jäetud umbes 5% Iatmuli sõnadest, mis algavad täishäälikutega [a] või [a:].[18]

Assimilatsioon

Iatmulis on väga levinud nähtus regressiivne assimilatsioon.[17]

(1)kuvin-b'ik[ˈKuβimbɨk]
sirgendamaDualsuffix"teie / nad mõlemad sirgendasid"[17]

Assimilatsiooni saab ebaselguse vältimiseks blokeerida. Arvestades, et (2a) on mitmeti mõistetav assimileerimise tõttu; bâk kuni bap, näide (2b) ei ole mitmetähenduslik, kuna assimilatsioon blokeeriti selge tähenduse kasuks.[19]

(2) a.wugibap-baki’-dib.wugibâk-baki’-di
D3.SG.Mkuu-LOCsöö-3PLD3.SG.Msea-LOCsöö-3PL
'nad olid selle kuu jooksul söömas' või

"nad sõid seda siga (sellest)"

"nad sõid seda siga (sellest)"[19]

Valik ja termotuumasüntees

Elision võib kohata ka väga sageli. Järgmises näites toimivad nii täishääliku sulandumine kui ka algav kõrgendus üheaegselt, mistõttu lõpliku vormi tähendust on raske ära tunda.[20]

(3)wa-ka-awa-awa:[20]
ütleme-PRS-SRütle-PRS.SR

Epentees

Epentees võib täheldada, kui näiteks fookus on tähistatud sufiksiga -a:

(4)kada-akada-n-a[21]
WHOFOC (3.SG.M)

Reduktsioon

Reduktsioon enamasti toimub kvantitatiivselt, nii et täishäälikud on lühikesed. Kvalitatiivne vähenemine toimub harvadel juhtudel ja peamiselt monoftongiseerimise ajal.[22]

Leksikaalne stress

Iatmulis ei eristata sõnu läbi pigi või rõhutamine. Sõnade tähendused ei ole autonoomsed, vaid neid mõjutavad sellised tegurid nagu hääle pikkus, silpide struktuur ja kiirus hääldus. Järgmised reeglid on kahanevas järjekorras kõige olulisemad:[23]

  • Pikki vokaale rõhutatakse (ti ’baadi ’ [tɨˈmbaːndɨ], "ta võib jääda")
  • CVC silbid on rõhutatud (ti ’kali’Ka [tɨˈɡaɾɡa](vahepeal)
  • Sõna-algsilbid on rõhutatud.[23]

Sisse ühendid, saab neid reegleid juhuslikult rakendada esimesele või teisele sõnale.[23] Kuna diftonge ei rõhutata, pole ka pikki monoftongiseeritud diftonge.[24]

Lause intonatsioon

Fonoloogiline lausung lõpeb kukkumisega intonatsioon. Lihtsad laused tähistatakse pauside abil. Keerulised laused lõpevad langeva intonatsiooniga. Küsimused on märgitud kõrguse varieerumise kaudu. Keskendu tähistab esialgne kõrge intonatsioon ja sellele järgnev kõrguse langus.[25]

Morfoloogilised omadused

Verbaalne struktuur

Iatmul on mõõdukalt aglutinatiivne keel milles järelliited domineerivad.[9] Seetõttu avaldatakse palju teavet morfoloogiliselt selle asemel süntaktiliselt, mis kehtib eriti verbi kategooria kohta. Teave tegevuste kohta, näiteks suund, viis või ajalised suhted on väljendatud tuletis tegusõnadest. Neid on palju lisandid täpsustades toimingu sooritamise viisi, nagu toimingu kontrollimise vahendid või suurus.[26]

Täielikult käänatava verbi struktuur[26]
-2-1123456
NegTavaJuur (id)SuunatudSündmuse täpsustajaAspektPingeline / meeleoluTeema-kokkulepe
Tuletus ------------------------------------------------- ------ →← ------------------------ Inflektsioon

Pingeline, meeleolu ja aspekt

Ajaline märgistus on olemas olevik ja minevikuvorm, kuid mitte tulevikus. Oleviku marker on -ka ja mõnel juhul ka allomorf -a. Minevik on tähistamata. Nii saab mõningaid ajaviise eristada ainult ühe hääliku pikkuse järgi.[27]

(1) a.kiya-a-di 'b.kiya-Ø-di '
tuua-PRS-3SG.Mtuua-PST-3SG.M
'ta toob''ta tõi'[27]

Tuleviku väljendus on kaetud irrealis meeleolu koos allomorfidega -kiya,-ikiya (pärast juurte lõppu -a) ja see on lühike vorm -ika esinevad kiires kõnes. Lisaks tulevastele viidetele väljendab irrealis võimalust ja luba ning seda saab selles kasutada tingimuslik konstruktsioonid.[28]

(2)jaa-ikiya- lõi
tule-IRR-1SG
"Ma tulen"[28]

The ebatäiuslik aspekt marker -ti '~ li' esineb kõige sagedamini oleviku korral. Seetõttu väljendab imperfektiivne mõnes konstruktsioonis, milles olevikku ei saa tähistada (nt nominaliseeritud klauslid) oleviku ajaviide. Seega hakkab semantika aspektist pingesse muutuma.[29]

Muud aspektid Iatmulis on

Sündmuse täpsustajad

Erikategooria Iatmulis on sündmuse täpsustaja-liited. Ajalisi suhteid väljendatakse

  • -jibu: üritus toimub terve öö kuni päikesetõusuni
  • -pwali: väljendab, et üritust tehakse pidevalt
  • -ki’va: väljendab, et ühe toimingu keskel (katkestus) tehakse midagi muud
  • -si’bla: väljendab, et sündmus toimub esimesena enne muid sündmusi (eesmine) [31]
(3)nyigakasa-jibu-di
lehtmängu-PÄEV.BREAK-3PL
"Nad mängisid kaarte kuni hommikuni"[32]

Teised sündmuse täpsustajad väljendavad toimingu ulatust (täielik, mittetäielik, kõik selle osad) või masendav (katse, ebaõnnestumine).[33]

Juhtumi tähistamine

Iatmulis eeldatakse vähemalt kolme kattuvate funktsioonidega juhtumit. Jendraschek väidab, et juhtumite jaoks pole võimalik määratleda põhitähendusi, kuna juhtumimärgid on sageli polüseemiline.[34] Üldiselt ei sõltu juhtumimärgistus peast, vaid ka kontrolliva verbi ja sellest sõltuva nimisõna pragmaatilistest oludest ning eriti semantilistest omadustest. Seega pole Iatmulis ranget jaotust struktuurilisteks ja semantilisteks juhtumiteks.[35]

Suur- ja väiketähtede tähistamisel on kogu nimisõnafraas nii, et need oleksid fraasi lõpus. Seda ka juhul, kui sõna lõpp ei ole pealisnimi.[34]

(4)waaniki'tagepmaki'ta-bawakkai-laali'di '
erima.puuüks[külaüks]NP-LOCtõusma: mine-KONKREEKSjääma-3SG.M
"Ühes külas kasvas erima puu"[34]

Nimeline juhtum (nullmärk)

Nii subjektid kui ka kopulasubjektid ja kopula komplemendid on nende juhtumi suhtes alati nulliga tähistatud. Otsene objekt jääb tähistamata, kui seda on vähe animaalsus või kindlus.[36] Eesmärke ei tähistata alati selge juhtumimärgiga, eriti kui need on elutud.[37]

Datiivjuhtum

Marker nn dateeriv on -kak allomorfiga -kat.[38] Kuna asesõnad ja pärisnimed on alati kindlad, tähistatakse neid transitiivsete objektidena dativ ja väiketähtedega.[39] Kui inimesele viitavad kindlad nimisõnad on transitiivsed objektid, on marker eelistatud, kuid mitte kohustuslik. Sama kehtib ka mitte-inimloomade (nagu loomad) kohta, samas kui siin tähistab märgistus tõenäolisemalt objekti spetsiifikat (koer või üks koer):[40]

(5) a.wa'la-kakvi'-mi'n?b.wa'lavi'-min?
koer-DATvaata-2SG.Mkoervaata-2SG.M
"Kas olete koera näinud?""Kas olete koera näinud?"[40]

Kas transitiivsed objektid tuleb tähistada -kak sõltub ka predikaadi tähendusest. Surnud loomi ei tajuta samamoodi nagu animeeritud, spetsiifilisi loomi, nii et märgistamist ei kasutata lausetes, kus keegi looma sööb. Teisalt, kui loom sööb inimest, kasutatakse märgistamist.[41]

Transitiivsete objektide kõrval saab dateeriva markeriga tähistada ka teisi semantilisi rolle, nagu saaja, adressaat, teema ja põhjus.[42] Animeeritavad eesmärgid on tähistatud ka datiiviga.[43]

Kohalik juhtum

Niinimetatud lokatiivne on tähistatud tähega - (na) ba.[44] Selle peamine ülesanne on märkida asukohad, mõnes kontekstis ka ajaväljendid.[45] Transitiivsete objektide osas kattuvad selle funktsioonid datatiivse markeriga -kak, nii et mõnes kontekstis eeldatakse, et mõlema markeri tähenduses pole erinevust. Sellegipoolest tähistab see tavaliselt transitiivseid objekte mitte-inimeste viidetega, sealhulgas nendega, kes seda ei aktsepteeri -kak.[44]

(6)wangusi'ga-batada-baki'-kali'-di '
D3.SG.Mkasti-LOCviibimine: SRasi-LOCsöö-DEPjääma-3SG.M
"Ta sõi juba asju, mis selles kastis olid."[46]

Lisaks asukoha ja transitiivsete objektide märkimisele võib lokatiivne juhtum tähistada ka teemasid, viisi, materjali, vahendeid, eesmärke, allikaid ja animeerida adressaate.[47] Elusaajate puhul:ba saab kasutada ainult siis, kui saajat tajutakse pigem asukohana, kuhu lõpliku saaja asemel midagi järele jääb.[48]

Muud juhtumid

  • Allatiivne marker -ak ja allomorf -alak: tähistab eesmärki tegevuste eesmärkide tähenduses nii asukohtade kui ka saajate asemel.[49]
  • Koomiline marker - (a) na (la) ja -akwi või (-)okwi: Pole selge, milliste reeglite järgi need allomorfid jaotuvad.[50]
  • Hääletav marker -o: Vokaali ainus ülesanne on anda märku, et nimisõna fraas viitab adressaadile. Seda ei kasutata kohustuslikult, vaid pigem siis, kui nime tuleb korrata juhul, kui adressaat esimest kõnet ei kuulnud.[51]

Sugu

Iatmulis sugu ei ole märgitud nimisõnale, vaid sellele modifikaatorid (demonstratiivsed) selle asemel kui ka kaudu subjekt-verb-kokkulepe. Sageli kehtib see ka numbrimärgistuse puhul, kus mitmuse sufiksiga saab tähistada ainult mõnda nimisõna.[52]

(7)kan / katnyaanwegayi-di '/ yi-li '
D1.SG.M / D1.SG.F.lapsturulgo-3SG.M / go-3SG.F
"See (mees / naine) laps läks turule."[52]
(8)ankwi / akkwiji'vwa
D2.SG.M.NR:REM / D2.SG.F.NR:REMtöö
"see (raske / lihtne) töö"[52]

Loomuliku suguta viited, nagu elutud üksused, on vastavalt suurusele märgistatud soo suhtes. Seega on suuremad referendid tähistatud maskuliinsetena, väiksemad aga feminiinsetena. Mõlemast soomärgist tajutakse maskuliinset kui märgistamatut ja seega valitakse, kui iseloomustust pole mõeldud.[52]

(9)ki'viyavaali'-ka-di '
sääskhammustada-PRS-3SG.M
"Suur sääsk kipitab [mind]."[52]

Siiski on Iatmulis mõned viitajad ilma loomuliku soota, kuid siiski fikseeritud grammatilise sooga. Nende hulgas on nya "päike", mis on mehelik, samas kui bap 'kuu' on naiselik. Samuti on mõnel loomaliigil spetsiifiline sugu, hoolimata nende bioloogilisest soost kaami 'kala' (mehelik). Mõnel nimisõnal võivad mõlemad sugud olla omavahel asendusteta, ilma et tähenduses oleks erinevusi di'mai 'hooaeg'.[53]

Arv

Nimisõna mitmuses

Iatmulil on ainsus, kaksik ja mitmus number.[10] Nagu soo puhul, pole numbrit tavaliselt nimisõnale märgitud. Selle asemel saab numbrile märkida numbri määrajad või modifikaatorid nii nimisõnast kui ka via kaudu subjekt-verb-kokkulepe.[54] Paljusust saab märkida ka kaks korda.[55]

(10) a.wun-awudidab.wun-a-diwudida
1SG-GEND3:PLasi1SG-GEN-PLD3:PLasi
"need minu asjad""need minu asjad"[55]

Dual- või mitmuse tähistamine verbil näitab subjekti referendi numbrit.[56] Kuid see kehtib ainult inimeste referentide kohta. Mitte-inimlikud referendid on verbil alati ainsuses märgitud, kuna neid ei tajuta üksikisikutena.[57]

(11)oodakeduki'-li'-ka-di
krokodillmeessöö-IPFV-PRS-3PL
"mehed söövad krokodilli" (ei saa tähendada: "krokodillid söövad mehi")[57]

Mõnel erandjuhul võivad nimisõnad kasutada mitmuse tähistamist. Sugulusterminid meeldivad walaga "Esivanem", nyagei ‘Õde’ või ta’kwa ‘Naine’ võib olla mitmuses tähistatud. Aga kui ta’kwa kasutatakse tähenduses ‘naine’, seda ei saa liita mitmuse markeriga, kuna see ei kasuta suhtelist tähendust.[54]

(12) a.di'n-ata'kwa-dusakyi-dib.gepma-nata'kwasakyi-di
3SG.M-GENnaine / naine-PLjärvgo-3PLküla-GENnaine / nainejärvgo-3PL
"tema naised läksid järve äärde""küla naised läksid järve äärde"[58]

Sugulustermini muutjad võivad olla mitmuses märgitud ka siis, kui sugulustermin on juba mitmuses.[59]

(13)tabawun-a-dina-duki’nki-sakkwat-di
juba1SG-GEN-PLlapselaps-PLD1.SG.M.NR-palju-PL
"Mul on juba nii palju lapselapsi."[59]

Reduplikatsioon

Samuti on võimalik uuesti teha nimisõnad. Sel juhul ei anna nad edasi mitmuse tavapärast tähendust, vaid pigem jaotuslikku, mis viitab rühmale tervikuna, tähendades ‘rohkem kui üks’ asemel ‘iga’.[58] Mõni redutseeritud nimisõna kasutab lisaks ka määrsõna tähendust kava ‘Koht’ as kava kava ‘Igal pool’ ja sääreluu ‘Päev’ as jibula jibula 'kogu aeg'.[60] Kui omadussõnu reduplitseeritakse, võib neid vastavalt kontekstile mõista mitmuses tähistatud või valikulise tähendusega (hea -> väga hea). Kui genitiiviliide -na on dubleeritud, võib see väljendada valdaja paljusust.[59]

(14)gepma gepmakalibi'kmi'nakanmisjonärna ~ nasuleki'nki-a-nwa-awa-di
külakülacarry-2 / 3DUainultD1.SG.MmisjonärGEN ~ PLkoolD1.M.SG.NR-3SG-Mütle-DEPütleme-3PL
"Pärast seda, kui need kaks olid külasse viinud, ütlesid nad:" Need on misjonäride koolid ".[58]

Assotsiatiivne mitmus

Mitmuse sufiks -du mida kasutatakse sugulusterminitel, saab kasutada pärisnimedes väljendamaks ‘inimene koos selle isikuga seotud inimestega’ (assotsiatiivne mitmus). Need sugulased võivad olla tema sugulased, samas majas elavad inimesed või referendi sõbrad.[60]

(15)Magina-duya-a-di
Magina-PLtule-PRS-3PL
‘Magina ja tema ema / perekond tulevad[55]

Numbrid

Iatmulis loendamine toimub a segus kvinaarne, kümnendkoht ja energiline süsteemi.[61] Kardinalnumbrid järgivad üldjuhul nimisõna. Sellisel juhul pannakse nimisõna ette omadussõnad. Kui numbrid sulgevad nimisõna fraas, kannavad nad juhtumimärke.[62]

  • Number 1 on ki'ta
  • Number 5 on "üks käsi", taba-nak (alates ta'ba "käsi" ja alasti '(veel üks)').
  • Numbreid 6 kuni 9 loetakse elliptiliselt pluss üks, si'la-ki'ta (alates si'la "pluss")
  • Number 10 on "kaks kätt", taba-vli (vli lühike vorm vi'li'li'k "kaks").
  • Number 15 ei ole kolm kätt, vaid kaks kätt pluss üks käsi, taba-vli kyeli taba-nak
  • Number 20 on "üks terve mees", dumi-ki'ta (alates du 'mees' ja mi "puu", viidates inimese kõigi sõrmede ja varvaste arvule)
  • Number 30 on "üks terve mees pluss kaks kätt", dumi-ki’ta kyeli taba-vli
  • Number 100 on "viis tervet meest", dumi taba-nak. [61]

Algarvud on ehitatud lisades wan (ilmselt alates wa "öelda") kardinaalsetele numbritele.[62]

Enamik paapua keeli ühendas Tok Pisin'i loendamissüsteemi või võttis kasutusele inglise loendussüsteemi, mida peetakse lühemaks ja läbipaistvamaks. Muude loendussüsteemide üha sagedasema kasutamise tõttu ei saa paljud Iatmuli kõnelejad oma emakeeles õigesti lugeda üle kahekümne.[63]

Süntaktilised omadused

Üldine süntaktiline struktuur

Seal ei ole passiivne hääl Iatmulis.[26] Kanooniline lauseehitus on SOV: Määrsõna - Subjekt - Lisand - Objekt - Verb[64]

(1)BablaRuthaguvaligaai-bawun-kakni’maki’ki’dakuk-kiya-li ’.
tänaRuthAvastupidinemaja-LOC1SG-DAT[suurtoit]Odo-IRR-3SG.F
"Ruth valmistab mulle teisel pool asuvas majas mulle suure söögi."[64]

Jah ei Küsimused ei ole väljendatud süntaktiliselt, vaid kaudu intonatsioon.[64]

(2)Anakla-mi'n? /.
NEGsaada-2SG.M
„Kas te ei saanud aru?” Või „Sa ei saanud aru.”[26]

Negatsioon

Väljend eitus saavutatakse erinevate morfoloogiliste struktuuride abil, mis pole sageli etümoloogiliselt seotud.[65]

Tegusõnad eitatakse, pannes osake ana enne käänatavat verbi. Mitteverbaalsete predikaatide või predikatiivselt kasutatud omadussõnade korral ana on paigutatud pronominal subjektimärgi ette.[65]

(3) a.Du-mi'nb.Duana- ma olen
mees-2SG.MmeesNEG-2SG.M
"Sa oled mees."[65]"Sa pole mees."[65]
(4)Gepma-baki'-w-aki'ki'daapmaana-di '
küla-LOCsöö-1SG-SRtoitheaNEG-3SG.M
"Toit, mida ma külas sõin, polnud hea"[66]

Sisse sõltuvad klauslid, predikaadi eitus pole võimalik. Seetõttu väljendab eitust perifrastiline konstruktsioon, milles sufiks -lapman "ilma" on kinnitatud predikaadile ja ühendatud abisõnaga yi "mine".[66]

(5) a.* Anavi'-w-aka'ikbablavi'si'makwi-kiya-di
NEGvaata-1SG-SRpilttänashow-IRR-3PL[66]
(5) b.Vi'-lapmanyi'-w-aka'ikbablavi'si'makwi-kiya-di
vaata-ilmago-1SG-SRpilttänashow-IRR-3PL
"Täna näitavad nad filmi, mida ma pole veel näinud."[66]

Et eitada olemasolu, kuulutada ka'i kasutatakse.[67]

(6)Wunsaanyaka'i
1SGrahaei
"Mul pole raha"[67]

Ke, redutseeritud vorm ka'i, kasutatakse tegusõna moodustamiseks koos verbi mittefiniitsete või alluvate vormidega keelav.[68]

(7)Keyi-m-∅-a!
PROHgo-2SG.M-REAL-SR
"Ära mine (nüüd)!"[68]

Jaoks irrealis, eitaja wana kasutatakse, mida ei saa kombineerida realis vormid.[69]

(8)Wanayi-m-ay-a!
NEG.OPTgo-2SG.M-IRR-SR
"Ära mine (hiljem)!"[69]

The optimaalne teisalt eitab verbaalne sufiks -la.[69]

(9)Yiki'nbava'i,da-la- ma olen
õrnaltsammsügis-APPR-2SG.M
"Kõndige aeglaselt, muidu võite kukkuda."[70]

Nimetatud alluvad klauslid

Üks kahest tüübist alluvad klauslid Iatmulis on nominaliseeritud laused, mida kasutatakse nagu omistavaid, määrsõnu või täiendavaid lauseid.[71] Harvadel juhtudel on peata suhtelisi klausleid, kus suhtelise lause predikaadist saab pea.[72] Tavaliselt välditakse seda, eelistades üldnimetust nagu du 'mees' peana.[73]

Suhteline klausel (sama teema)
(10)kaamik-adukiya-di '
[kalasöö-SRmees]die-3SG.M
sisseehitatud klauselpea nimelinepredikaat
"Mees, kes sõi kala, suri."[71]

Kui relatiivlausel on subjekt, mis ei ole maatriksilause peanimisõnaga kaasviidatav, siis suhtelise lause verb väljendab seda alamverbi pronominal subjekti markeriga.[74]

Suhteline klausel (erinevad õppeained)
(11)buk’-w-avaakgawi-nawapuchapuk
[[tell-1SG-SR]teema]kotkas-GENlugu
"Teemaks, millest rääkisin, on lugu kotkast"[74]

Oluline on märkida, et mõnel relatiivlausel pole maatrikslauses ühist argumenti, nii et peanimi ja suhtelise lause vaheline suhe muutub pigem semantika või pragmaatika kui süntaksi küsimuseks.[75]

Tingimuslike või ajaliste suhete väljendamiseks lausete vahel, järelliide -a-n Kasutatakse 'SN-NR'. Tingimuslausetes eristatakse ainult irrealisid (- jah-a-n) ja realis (-a-n).[76] Seega saab realise pingelist viidet selgitada ainult järgmise klausli kaudu.[77] Relatiivlauses sisalduvat verbi saab ajas lokaliseerimise rõhutamiseks edasi tähistada ka lokatiiviga.[76]

Tingimuslik klausel
(12)guki’-j-ay-a-n-basi’laamsi’-kiya-di
vesisöö-3PL-IRR-SR-NR-LOCmüratulistada-IRR-3PL
"Kui nad joovad, teevad nad palju müra"[76]

Lüliti viide

Teist tüüpi alluvad klauslid Iatmulis realiseeritakse lüliti viide ja lubage klausliketid. Verbi lülitusviidamärkidega saab väljendada, kas ühe verbi subjekt on ka teise verbi subjekt. Seega on võimalik õppeaineid jälgida klausliahelates, mis koosnevad mitmest alamlausest. Lülitusviide on Iatmuli süntaksi eripära.[78]

Kui mõlema lause teema on sama, märgitakse isik üks kord ja kõrvallauses on kohustuslik mittefiniitne verbivorm. Kui subjektid on erinevad, näidatakse seda mõlemas punktis isikumärgisega ning pingemärgistuse ja lõpliku intonatsiooni puudumisega.[79] Pingetutes lausetes väljendatakse semantilisi suhteid sama subjekti ja eri subjekti lausetes, märkides sõltuva verbi järgmiselt:[80]

Semantiline suhesama teemaerinev teema
kontekstuaalne-ka "DEP"Ainult teemamärgistus
järjestikused-taa "CONSEC"teema märgistus + osake mi'na
samaaegne-kakwi „SIM”ebatäiuslik aspekt -ti'+ teema märgistus

On oluline märkida, et -ka DEP on tähistamata ja võib seega hõlmata ka kahte ülejäänud suhet.[80]

Sama teema
(14) a.ki’ki’dakuk-kajakiki’-li’-li
[toittegema-DEP][tubakassööma-IPFV-3. SG.F]
"Ta suitsetas toitu valmistades"[79]
Erinev teema (samaaegne suhe)
(14) b.ki’ki’dakut-ti ’-li ’jakiki’-li’-li ’
[toittegema-IPFV-3. SG.F][tubakassööma-IPFV-3. SG.F]
‘(Kuigi) tai valmistas toitu* i / j suitsetasin[79]

Lülitusviite klausleid saab kasutada jutustatud sündmuse kronoloogiliseks järjestamiseks või ajalise kattuvuse, toimimisviisi või põhjuslikkuse väljendamiseks.[81]

Saba ja pea ühendus

Papuaia keeltele tüüpiline nähtus on saba-pea ühendus. See on lause viimase osa kordamine uue lause alguses. See toimub sageli koos lülitiviitega ja seda kasutatakse edastatud teabe struktureerimiseks.[82]

(15) a.Di’-katyi-kata’bakyi-kadi’n-agusa-maan-bakut-di’.
3SG.M-DATgo-DEPkäsigo-DEP3SG.M-GENmõla-jalg-LOCtouch-3SG.M
(Koer) läheb tema juurdeteda puudutadesta puudutas jala tagaosa.[83]
(15) b.Kut-didi’-kakvi’-di ’avayabi ’pi’li’-kawakwai-ka-di ’
touch-3SG.M3SG.M-DATvaata-3SG.Mteerun-DEPeelnevalt-PRS-3SG.M
Ta (= koer) katsusta (= poiss) nägi teda (= koera)ta (= koer) edenes rajale jooksma[83]

Teabe struktuursed omadused

Keskendu deklaratiividele

Sees neutraalne lause, subjekt ja mitteviidav objekt on selle suhtes märgistamata teabestruktuur.[84]

(1)Joachimyuwisi’kkut-di ’
Joachimriisdo-3SG.M
"Joachim on riisi keetnud"[84]

Kui teema on suunatud, keskenduda marker -a (mehelik, -ak naissoost jaoks) tähistab maskuliinset subjekti. Verbil on vastupidi puuduvad inimese ja grammatilise soo markerid ning see on tähistatud fookusmärgiga -a selle asemel. Kuigi mõlemal fookusmarkeril on sama kuju, on nende päritolu erinev ja neil on erinevad allomorfid. Järgmine lause on vastus küsimusele „Kes keetis riisi?”.[84]

(2)Joachim-ayuwisi’kkuk'-a
Joachim-FOCriisdo-FOC
"Joachim on riisi keetnud"[85]

Kui mitteaine on keskendunud, on verb lisaks fookusele märgitud ka isiku ja teema grammatilise soo suhtes. Fookuskomponent on fookusega tähistatud ja eelneb verbile, samas kui fookustamata komponendid võivad verbi järgida (subjekt nagu tagantjärele mõeldes). Järgmine lause on vastus küsimusele "Mida Joachim kokkas?".[85]

(3)Joachimyuwisi’k'-akut-d-a
Joachimriis-FOCdo-3SG.M-FOC
"Joachim on riisi keetnud"[85]

Kõigil neil juhtudel osutab nimisõna ja verbi tähistamine, et fookuskonstruktsioonid peavad olema tekkinud pilukonstruktsioonidest (seega alternatiivne läikimine järgmistes näidetes koos 3SG ja SR-ga).[86] Fookuse suhtes märgitud lausetes on tavaliselt väiksem käändevõimalus kui neutraalsetes lausetes. Seetõttu on mõned grammatilised kategooriad (nt optimaalne, hädavajalik), mida väljendatakse järelliitega, ei saa realiseerida, kui lause on fookuse suhtes tähistatud.[87]

Keskenduge küsimustele

Küsimused kes soovivad subjekti või otsest objekti, peavad olema fookuses, samas kui vastused võivad olla fokuseeritud või neutraalsed.[88]

Suunatud küsimus teema järel
(4)kada-nayuwisi’kkuk’-a?
kes-3SG.Mriisdo-SR
"Kes on riisi keetnud?"[88]
Suunatud küsimus otsese objekti järele
(5)Joachimmi’da-nakut-d-a?
Joachimmis-FOCdo-3SG.M-FOC
"Mida Joachim on teinud?"[88]

Küsimuste tähistamiseks allomorfid -na (mask.) ja -lak (fem.) kasutatakse fookuse märkimiseks. Elutuid referente tähistatakse alati tähisega -na. Seda saab seletada eeldades, et küsimussõnu tähistati varem kaks korda demonstratiivsete asesõnadega - (a) n (mask.) ja - (a) t (fem.), mis fonoloogiliste protsesside tõttu arenes välja praeguste fookusliidetena.[89]

(6) kada-an> kadan> kadan-an> kadana [89]

(7) kada-at> kadat> kadat-at> kadalat> kadalak [89]

Kui teemat või otsest objekti ei küsita, on teine ​​võimalus neutraalne küsimus.[90]

Suunatud küsimus
(8)kada-nakwi-m-a?
kes-3SG.Manna-2SG.M-SR
"Kellele sa selle andsid?"[90]
Neutraalne küsimus
(9)kada-kakkwi-mi'n?
kes-DATanna-2SG.M
"Kellele sa selle andsid?"[90]

Negatiivsed fookuslaused

Eitatud lausetes põhjustab fookuse märkimine erakordseid struktuure. Eitusosake ana mis asetatakse enne, kui verb saab ühilduvusmärgi. Järgmised näited illustreerivad seda, keskendudes sellele teemale.[91]

Negatiivsed küsimused:
(10) a.Kerolanajah-a-li '
KerolNEGtule-PRS-3SG.F
"Kerol ei tule."[91]
Keskendatud lause (subjekt)
(10) b.Kerol-akya-li’-ka
Kerol-3SG.Ftule-IPFV-PRS: S
"Kerol tuleb."[92]
Negatiivne fookuslause
(10) c.Kerolana-li 'ya-li’-ka
KerolNEG-3SG.Ftule-IPFV-PRS: SR
"Kerol tuleb."[92]

Lausetes, kus predikaat on eitatud, viiakse eitus läbi perifrastiliselt -lapman "ilma".[92]

Predikaadi eitus, kui subjekt on fokuseeritud
(11)Kerol-akjaa-lapmanyi-li’-l-a
Kerol-3SG.Ftule-ilmago-IPFV-3SG.F-SR
Kerol pole veel tulnud (või pole Kerolit tulnud).[92]

Vaata ka

Viited

  1. ^ Iatmül kell Etnoloog (18. väljaanne, 2015)
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, toim. (2017). "Iatmul". Glottolog 3.0. Jena, Saksamaa: Max Plancki inimajaloo teaduse instituut.
  3. ^ a b Jendraschek, Gerd (2012) Iatmuli grammatika. Regensburgi ülikool, lk. 1.
  4. ^ Jendraschek, Gerd (2012) Iatmuli grammatika. Regensburgi ülikool, lk. 9.
  5. ^ Jendraschek, Gerd (2012) Iatmuli grammatika. Regensburgi ülikool, lk. 3.
  6. ^ Jendraschek, Gerd (2012) Iatmuli grammatika. Regensburgi ülikool, lk. 8f.
  7. ^ Jendraschek, Gerd (2012) Iatmuli grammatika. Regensburgi ülikool, lk. 7.
  8. ^ Folely, William (1986) Uus-Guinea paapua keeled. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-28621-2.
  9. ^ a b Jendraschek, Gerd (2012) Iatmuli grammatika. Regensburgi ülikool, lk. 21.
  10. ^ a b c Jendraschek 2012: 22
  11. ^ Jendraschek 2012: 23
  12. ^ Jendraschek 2012: 23jj.
  13. ^ Jendraschek 2012: 25f.
  14. ^ a b Jendraschek 2012: 47
  15. ^ Jendraschek 2012: 47–49
  16. ^ Jendraschek 2012: 50
  17. ^ a b c Jendraschek 2012: 74
  18. ^ Jendraschek 2012: 69
  19. ^ a b Jendraschek 2012: 78
  20. ^ a b Jendraschek 2012: 80
  21. ^ Jendraschek 2012: 84
  22. ^ Jendraschek 2012: 85jj.
  23. ^ a b c Jendraschek 2012: 91f.
  24. ^ Jendraschek 2012: 93
  25. ^ Jendraschek 2012: 121jj.
  26. ^ a b c d Jendraschek 2012: 169
  27. ^ a b Jendraschek 2012: 191j.
  28. ^ a b Jendraschek 2012: 193j.
  29. ^ Jendraschek 2012: 195f.
  30. ^ Jendraschek 2012: 201-206
  31. ^ Jendraschel 2012: 184f.
  32. ^ Jendraschek 2012: 185
  33. ^ Jendraschek 2012: 184
  34. ^ a b c Jendraschek 2012: 221
  35. ^ Jendraschek 2012: 261j.
  36. ^ Jendraschek 2012: 221j.
  37. ^ Jendraschek 2012: 227
  38. ^ Jendraschek 2012: 234
  39. ^ Jendraschek 2012: 227f.
  40. ^ a b Jendraschek 2012: 229
  41. ^ Jendraschek 2012: 229j.
  42. ^ Jendraschek 2012: 233j.
  43. ^ Jendraschek 2012: 236
  44. ^ a b Jendraschek 2012: 237f.
  45. ^ Jendraschek 2012: 242
  46. ^ Jendraschek 2012: 237
  47. ^ Jendraschek 2012: 237, 240, 245, 248, 250
  48. ^ Jendraschek 2012: 240
  49. ^ Jendraschek 2012: 252jj.
  50. ^ Jendraschek 2012: 254
  51. ^ Jendraschek 2012: 260
  52. ^ a b c d e Jendraschek 2012: 125
  53. ^ Jendraschek 2012: 127
  54. ^ a b Jendraschek 2012: 129
  55. ^ a b c Jendraschek 2012: 133
  56. ^ Jendraschek 2012: 135
  57. ^ a b Jendraschek 2012: 136
  58. ^ a b c Jendraschek 2012: 130
  59. ^ a b c Jendraschek 2012: 134
  60. ^ a b Jendraschek 2012: 132
  61. ^ a b Jendraschek 2012: 137f.
  62. ^ a b Jendraschek 2012: 139
  63. ^ Jendraschek 2012: 140
  64. ^ a b c Jendraschek 2012: 168
  65. ^ a b c d Jendraschek 2012: 321j.
  66. ^ a b c d Jendraschek 2012: 322
  67. ^ a b Jendraschek 2012: 323
  68. ^ a b Jendraschek 2012: 324
  69. ^ a b c Jendraschek 2012: 325
  70. ^ Jendraschek 2012: 326
  71. ^ a b Jendraschek 2012: 327
  72. ^ Jendraschek 2012: 339
  73. ^ Jendraschek 2012: 328
  74. ^ a b Jendraschek 2012: 331
  75. ^ Jendraschek 2012: 338
  76. ^ a b c Jendraschek 2012: 341
  77. ^ Jendraschek 2012: 342
  78. ^ Jendraschek 2012: 353
  79. ^ a b c Jendraschek 2012: 357
  80. ^ a b Jendraschek 2012: 358
  81. ^ Jendraschek 2012: 354-356
  82. ^ Jendraschek 2012: 359f.
  83. ^ a b Jendraschek 2012: 361
  84. ^ a b c Jendraschek 2012: 377
  85. ^ a b c Jendraschek 2012: 378
  86. ^ Jendraschek 2012: 378jj.
  87. ^ Jendraschek 212: 387f.
  88. ^ a b c Jendraschek 2012: 381
  89. ^ a b c Jendraschek 2012: 381j.
  90. ^ a b c Jendraschek 2012: 382
  91. ^ a b Jendraschek 2012: 384
  92. ^ a b c d Jendraschek 2012: 385

Pin
Send
Share
Send