Dom keel - Dom language

Vikipeedia, Vaba Entsüklopeedia

Pin
Send
Share
Send

Dom
Dom [ndom˩˥]
OmakeelnePaapua Uus-Guinea
PiirkondGumini piirkond ja Sinasina rajoon selle Simbu provints
Emakeelena kõnelejad
(Tsiteeritud 12 000 1994)
16,000 (2006)
Murded
  • Era
  • Non Ku
  • Ilai Ku
Keelekoodid
ISO 639-3doa
Glottologdomm1246[1]

Dom on Trans-Uus-Guinea keel idarühma rühm Chimbu perekond, räägitud Gumine ja Sinasina linnaosad kohta Chimbu provints ja mõnes muus isoleeritud asulas Lääne - kõrgmäestikus Paapua Uus-Guinea.[2]

Sotsiolingvistiline taust

[3]

Doma rahvas elab põllumajandusühiskonnas, millel on hõimu-, patrilokaalne ja patrilineaalne organisatsioon. Klannide seas on ainult väike murdeline eristumine. Valdav religioon on kristlus.

Keelekontakti olukord

[4]

Domi kõnelejad räägivad Domi kõrval kolme erinevat keelt: Tok Pisin, Kuman ja Inglise. Tok Pisin toimib Papuaana lingua franca. Kuman, mis on tihedalt seotud ida-chimbu keelega, millel on kõrge sotsiaalne ja kultuuriline prestiiž, toimib tseremooniates ja ametlikes olukordades kasutatava prestiižkeelena. Koolitunnid on enamasti kinni Inglise.

Grammatika

[5]

Fonoloogia

Vokaalid

[6]

i u

e o
a a:

Minimaalsed paarid

e ~ i˦de 'väljaheited' ~ ˦di "kirves"
o ~ u˦kol 'osa ~ ˦kul "rohi"
e ~ o ~ a˥˩pel 'kaevama' ~ ˥˩pol 'välja tõmbama' ~ ˥˩pal "nahale"
a ~ a:˥˩bna 'vend' ~ ˥˩bna: "raam üle kamina"

Allofonid

Kontuurjoonelises silbis pikenev vokaal on allofoonilise iseloomuga.

Vokaalidvaikimisi realiseeriminekontuurjooneline silpsõna lõplikeriline kontekst
e[e] ~ [ɛ][e:][ə], Ø[o] [+ labial] (C) _ #

[i] | # C_ #

i[i][i:][i][i]
o[o] ~ [ɔ][o:] ~ [oɔ][o][o]
u[u][u:][u][u]
a[a][a:][a][a]

Vokaalijärjestused

iu, io, ia uo

eu, ei, ea o
au, ai, ae a:

Kaashäälikud[7]

Doni kaashäälikusüsteem koosneb 13 põlisrahvast ja 3 laenukonsonanti.

bilabiaalnealveolaarnealveopalaatneveluar
[-arv] [+ stop]lktk
[+ prenas] [+ hääl] [+ stopp]bdg
[+ nas]mn
[-voice] [+ affr]c)
[+ prenas] [+ hääl] [+ affr]j)
[+ prohmakas]s
[+ lat]l(ʟ)
[+ klapp]r
[+ umbes]wy

Foneemid / c / [ts], / j / [ndʒ] ja / ʟ / [ʟ] on laenufoneemid ja kasutamisel ebastabiilsed.

Minimaalsed paarid

˩˥su 'kaks' ~ ˩˥tu "paks"

~ ˩˥du "pigista"
~ ˩˥nu "eesmärk"
~ ˩˥ku "hoia suus"
~ ˩˥gu 'raseerima'
~ ˩˥pu "löök"
~ ˩˥mu "tema tagasi"
~ ˩˥yu "saak taro"

Allofonid

/ p // t // k // b // / g // m // n /(/ c /)(/ j /)/ s // l // (ʟ) // r // w // a /
vaikimisi realiseerimine[p][t][k][nb][nd][ŋg][m][n]([tʃ])([ndʒ])[s][l]([ʟ])[ɾ][w][j]
tasuta vaheldumine([d (i)])[ts], [tʃ]([k] [ʟ̥] [k͡ʟ̥])[r], [n], [l]
#_[pp][t], [tt][kk][b], [bb][d], [dd][g], [gg][m][n][tʃ][j], [jj][s], [ʃ]ØØ([ɾ])ØØ
V_V[β]([t])[ɣ][ŋ], [ŋg][s], [ʃ]([l])
muud kontekstid[ɖ][ɳ][ʃ][ʟ][t ^] / [d ^]Ø

Variante saab määrata murde või vanuse tegurite järgi. Teatud erandid näitavad arhailisi variante, näiteks intervokaalse [b] olemasolu sõnas ˥˩iba 'aga' või muidu olematu järjestus [lk], mida kasutavad ainult eakad inimesed või ametlikes olukordades. Sulgudes "()" on näha, et allofoni kasutatakse ainult laensõnades.

Toonid[8]

Dom on tonaalne keel. Iga sõna kannab ühte kolmest toonist, nagu on näidatud allpool toodud näidetes:

  • kõrge:
    • ka˥ "sõna"
    • mu˥kal˥ "mingi bambus"
    • no˥ma˥ne˥ 'mõtlema'
  • kukkumine:
    • ŋgal˥˩ "string tagasi"
    • jo˥pa˩ ' yopa puu ', jo˥pal˥˩' inimesed '
    • a˥ra˥wa˩ "kõrvits"
  • tõusev:
    • kal˩˥ "asi"
    • a˩pal˧ "naine"
    • au˩pa˩le˧ "õde.3Sg. POSS"

Minimaalsed paarid

wam˥˩ (isikunimi) ~ wam˩ 'haakeseadmele.3SG' ~ wam˥ "son3SG.POSS"

Mittefoneemilised elemendid

  • [ɨ] lisatakse valikuliselt kaashäälikute vahele:
˥˩komna "köögiviljad" kom˥ na˩ või kom˥ ɨ na˩

Morfoloogia

Dom on sufiksikeel. Morfeemipiire inimese numbri ja meeleolu morfeemide vahel saab kombineerida.

Süntaks[9]

Fraasistruktuur

Nimisõna fraas

omistavad nimisõnad

valdaja marker

suhteline klausel

nimisõna liigitaja

pea nimisõnanumbrid

omadussõnad

apositsioonid

demonstratiivsed
  • peale eelnevad elemendid:
  • omistav NP
yal i kal
mees DEM asi
"mehe asi"
  • omastav marker
na bola-n
sa siga-2SG. POSSID
"sinu siga"
  • suhteline klausel
o pal bin-gwa kal
käsi.3SG.POSS by product-3SG.SRD
"käsitsi toodetud asi"
  • nimisõna liigitaja
bola lonks
sea ​​lambad
"lammas"
  • pead järgivad elemendid:
  • numbrid
yal su
mees kaks
"kaks meest"
  • omadussõnad
gal bl
laps suur
"suur laps"
  • apositsioonid
ge apal gal
tüdruk naine laps
"tüdruk, naissoost laps"
  • demonstratiivsed
yal i
mees DEM
"see mees"

Kui nimisõnafraas sisaldab demonstratiivset elementi, on sellel alati fraasi viimane positsioon:

yal su i
mees kaks DEM
"kaks meest"

Omadussõna fraas

pea omadussõnavõimendaja
er wai võitis ta
puu hea tõeliselt a
"väga hea puu"

Postpositsiooniline fraas

nimisõnapea postpositsioon
m-na bol
ema-1SG. POSTITAB koos
"koos minu emaga"

Sõnaline fraas

teema

(objekt)

objekt

(teema)

kõrvallaused

tingimuslikud kõrvallaused

lõplikud kõrvallaused

peaverbAUX

vastastikuste teadmiste marker

enklitikud

demonstratiivsed
  • peaverbile eelnevad elemendid:
  • teema:
yal su al-ipke
mees kaks püsti-2 / 3DL.IND
"kaks meest tõusevad püsti"
  • subjekt-objekt:
na keepa ne-ke
1EXC magus. Kartuli söömine-1SG.IND
"Ma söön maguskartulit"
  • kõrvallause
orpl-d u-o
kiiresti tulla-2SG.IMP
'tule kiirelt'
  • viimane klausel
er ila na-l d u-ke
sisemusse go-1SG.FUT Q come-1SG.IND
"Tulin sisse minema"
  • peaverbile järgnevad elemendid:
  • abilised:
bl-n de bla d-na-wdae
head-2SG.POSS burn.INF plahvatus (ütleme) -FUT-3SG.MUT
"Su pea põleb ja plahvatab (iseenesestmõistetavalt)"
  • vastastikuste teadmiste marker
mol-mina = krae
stay-1SG.IND = MUT
"ta / ta jääb nii nagu me teame"
  • demonstratiivsed
yo-gwa ime
olema-3SG.IND alla. seal
"Seal see on seal all"

Domis pole nullkoha predikaate. Teemana kasutatakse ˩˥kamn 'maailma':

˩˥kamn ˥˩su-gwe
vihm tabas-3Sg.IND
'Sajab'

Asutav kord[10]

Valdav moodustav järjestus on ‘’ ’S-O-V’ ’’. Ainult predikaati tuleb väljendada avalikult. Erandiks on absoluutse teema tüübi klauslid, mis koosnevad ainult ühest nimisõnast.[11]

Koostisjärgu omadused

  • Kolmekohaline predikaatkord[12]

Kolmekohalise predikaadi korral järgib saaja nimisõna alati kingisõna:

˥Ella ˩˥Naur ˥˩moni ˥na ˥˩ te-na-m = ˥˩ua
hõim.nimi hõim.nimi raha 1EXC anna-FUT-3SG = ENC.WA
Nimisõna-lisand-kingitus-saaja-V
"Ella hõimu Nauri alamhõim annab mulle raha."

Ainus ametikoht, mida saab valikuliselt täita, on lause teema. Võimalikud koostisosad võivad olla võrduslause (vaikimisi), ekstrasententsiaalse või aktualiseeritud komponendi objekt:

  • subjekt võrrandlauses (vaikimisi)
teemaobjekttegusõna
˩˥apal ˩˥su ˥˩i ˥na ˥˩ep-na
naine kaks DEM 1EXC naine
"Need kaks naist on minu naised"
  • ekstrasententsiaal:
ekstrasententsiaalneteemategusõna
˩˥ apal ˩˥su ˥˩i ˥˩na ˥˩ep-na ˩˥mo-ip-ke
naine kaks DEM 1EXC naine-1SG.POSS stay-2 / 3DL-IND
"Mis puudutab neid kahte naist, siis nad on minu naised"
  • aktuaalne koostisosa:
objekt (aktuaalne)teemategusõna
˩˥ apal ˩˥su ˥˩i ˥na ˥i ˩˥war-ke
naine kaks DEM 1EXC take.INF move.around-1SG.IND
"Mis puudutab neid kahte naist, siis mul on nad abikaasad"

Süntaktiliste suhete tähistamine

Isik ja number[13]

Domil on kolm erinevat isik-numbrisüsteemi: asesõnade puhul omastavad sufiksid nimisõnadel ja ristviidetähised verbidel.

  • isikuarvude süsteem asesõnade jaoks:
12
üldine (exc)˥na.En
mitte-ainsus (exc)Ei
mitte-ainsus(lisades)Mitte ükski
mitte-ainsus˥ne
  • omastavate sufikside isikunumbrisüsteem:
123
ainsus-na-n-m
mitte-ainsus- üks
  • ristviitemarkerid:
123
ainsus-i ~ -Ø-n-m
kahekordne-pl-ipl
mitmus(kolm või enam)-pn-im

Duaalse ja mitmuse märkimine ei ole kõigil juhtudel kohustuslik, kuid see sõltub sem ± inimese ± animaadist:

+ inimene-inimene
+ animeerimapeaaegu kohustuslikvalikuline / aeg-ajalt
-elusØvaevalt kasutatud

Pingeline[14]

Domil on tähistamata tulevikuvorm ja tähistatud tulevikuvorm.

Mitte-tulevik

Mittevälist aega kasutatakse, kui

  • sündmus järgneb kohe
  • sündmus on minevikus
˥ere ˥˩e-ke
minna-1Sg.IND
"Ma lähen / ma läksin"
Tulevik

Tulevikuvormi tähistab järelliide -na (-na ~ -ra ~ -a)[15] ja seda kasutatakse, kui

  • sündmus on osa esineja järgmise päeva plaanist
  • sündmus on kõneleja eesmärk ja kõnelejal on võimalik sellega läbi elada
  • sündmus kirjeldab potentsiaalsust või püsivat kvaliteeti
˥ere ˥˩na-ke
minna. FUT-1SG.IND
'Ma lähen'
"Ma arvan, et lähen"
'Ma võib-olla lähen'
"Olen selline inimene, kes läheb"

Negatsioon

[16]

Prefikaat eitatakse järelliitega -kl. Eelnev eitusosake .Ta on vabatahtlik.

˥na ˥˩kurl .Ta Mine + ˩˥k -pge
1EXC kardab, et NEG sureb NEG 1PL.IND
"Me (v.a) ei kartnud"

Leksikaalne

Nimisõnade klassifikaatorid[17]

Nimisõnade klassifikaatorid on täpsema tähendusega nimisõnale eelnevad leksikaalsed üksused. Foneetiliselt ja süntaktiliselt moodustavad nad ühe ühiku järgmise nimisõnaga ja erinevad seetõttu apositsioonist, mis koosneb kahest või enamast foneetilisest komponendist. Nime klassifikaatoritel võivad olla järgmised funktsioonid:

  • puudub selge leksikaalne täpsustus:
˥˩nl ˥nul
vesijõgi
"jõgi"
  • polüsemoosse sõna määramine:
˥ere ˥˩aml
puu maapähkel / pandanus
"pandanus, mis kannab pähklitaolist vilja"
˥kul ˥˩aml
rohu maapähkel / pandanus
"maapähkel"
  • laensõnade selgitamine:
˥˩nl ˥˩bia
vee alkohol
"Alkohol"
˥˩bola ˥˩sipsip
sea ​​lambad
"lammas"

Kordamine

Nimisõna võib korrata järgmiste seoste väljendamiseks:[18]

  • vastastikkus
˥˩birua ˥˩birua ˩˥me-ipka
vaenlase vaenlase viibimine-2 / 3.SRD
"Need kaks on üksteise vaenlased"
  • paljusus
˥˩kal ˥˩kal
asi asi
"mitu asja"

Laenusõnad

Tok Pisin on leksikaalse laenamise peamine allikas Inglise tehakse sageli kaudselt Tok Pisin. Laenatud leksemid viitavad enamasti uutele kultuuriobjektidele ja mõistetele, samuti pärisnimedele ja suurtele numbritele.[19] mida varem dom keeles ei eksisteerinud:

  • kar ’Auto’
  • skul "kool, õppima"
  • akn 'Hageni mägi'
  • andret "sada"

Kuid hiljuti on mõned juba olemasolevad Domi sõnad hakatud asendama sõnadega Tok Pisin leksikaalsed esemed:

  • wanpla dom tenanta "üks"
  • räige dom miam 'veri'
  • stori dom kapore-el- "jutustada lugu"

Demonstratiivne süsteem[20]

Demonstratiivne süsteem: ruumiline joondamine ja nähtavus

Domil on ruumilise viitamise demonstratiivne süsteem, see tähendab, et neutraalsete demonstratiivide kõrval on teatavaid näidisleksemeid, mis kannavad teavet viidatud objekti ruumilise suhte kohta kõnelejaga. Dom-kõneleja kasutab nähtavate ja nähtamatute objektide jaoks ka erinevaid leksemeid. Nähtavate objektide korral otsib kõneleja selle horisontaalsel ja vertikaalsel teljel selle järgi, kas see on kõnelejast lähim, keskmine või kaugem ning samal tasemel, üles- või allamäge.

Ruumilise joondusega meeleavaldused:[21]

proksimaalnekeskminedistaalne
ilma vertikaalse joonduseta˥ya˥˩sipi
tasemelAleyale˥˩ile˩˥ile
ülesmägeApeyape˥˩ipe˩˥ipe
allamäge˥nimi˥˩ime˩˥ime

Nähtamatute objektide puhul peab olema teadlik nende nähtamatuse põhjustest. Kui see on nähtamatu, kuna objekt on kõlari taga, kasutatakse proksimaalset demonstratiivset näidet. Takistuse taga varjatud objektidele viidatakse distaalsete meeleavaldustega ja oma olemuselt nähtamatutele objektidele allamäge demonstratiividega. Nähtamatutele objektidele, mis asuvad väga kaugel, viidatakse allamäge distaalse demonstratiiviga ˩˥ime.

Viited

  1. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, toim. (2017). "Dom". Glottolog 3.0. Jena, Saksamaa: Max Plancki inimajaloo teaduse instituut.
  2. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. 1. leht; 6; 8
  3. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Leht 1f; 3
  4. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. 2. leht
  5. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. 1. leht
  6. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. 9. leht
  7. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 13
  8. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 24–42
  9. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 111–164
  10. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 111–114
  11. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 131
  12. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 111
  13. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 124f
  14. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 128f
  15. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 84
  16. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 160f
  17. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 115 f
  18. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 117
  19. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. 2. leht
  20. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 225
  21. ^ Tida Syuntarô (2006): domkeele grammatika. Paapua Uus-Guinea paapua keel. Lk 125

Pin
Send
Share
Send